Synthesis and characterization of crosslinked polydimethylsiloxane (PDMS) membranes
Çapraz bağlı polidimetilsiloksan (PDMS) memranların sentezi ve karakterizasyonu
- Tez No: 216829
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNAY KİBARER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma da farklı uç gruplara sahip, değişik molekül ağırlığındaki polidimetilsiloksan (PDMS) örnekleri ile çapraz bağlı membran formlarının hazırlanması amaçlanmıştır. Hidroksi, diglisidil eter gibi farklı uç gruplu PDMS örneklerinin; poli(etil vinil eter-ko-maleik anhidrit) kopolimerleri ve sentezlenen poli(maleik anhidrit-1-hekzen-akrilik asit) terpolimeri ile çapraz bağlı membranları hazırlanmıştır.Hazırlanan her bir membranın spektroskopik karakterizasyonu FTIR, NMR gibi farklı yöntemler kullanılarak gerçekleştirilmiş. Yapıların termal karakterizasyonu için ise DSC, TGA-DTA ve bunlara ek olarak DMA çalışmaları ile yürütülmüştür. her bir membranın çözücülerde şişme davranışları takip edilmiş ve ilgili parametreler hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the preparation of crosslinked membrane forms from polydimethylsiloxane (PDMS) samples with different end groups and various molecular weights were aimed. PDMS samples with different end groups like hydroxy and diglycidyl ether were reacted with poly(ethylvinyl ether-co-maleic anhydride) copolymer and synthesized poly(maleic anhydride-1,hexene-acrylic acid) terpolmer to form membranes.The spectroscopic characterization of each prepared membranes were achieved by different techniques like FTIR, NMR , the thermal characterization was carried out by DSC, TGA-DTA and DMA studies. Another progress of our study involved the determination of swelling behavior of the prepared membranes and related parameters were calculated from the graphs.