Örnek sür sığırcılığı işletmelerinde süt sağım mekanizasyonunda işgücü gereksinmeleri ve maliyetlerin belirlenmesi
Time requirements and costs during milking mechanization at the dairy farm models
  1. Tez No: 216900
  2. Yazar: EMRE ÜÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışma, değişik sağım tesisi bulunan süt sığırcılığı işletmelerinde sağıma ilişkin zaman gereksinimleri ve makina kullanım masraflarını belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla, işletmelerin seçiminde, işletmenin sahip olduğu sağım tesisi dikkate alınmış ve sabit sağım tesisi kullanan 3 adet, yarı sabit sağım tesisi kullanan 3 adet ve seyyar sağım makinası kullanan 3 adet süt sığırcılığı işletmesi ele alınmıştır. İşletmelerde kullanılan sağım tesis ve makinalarının ISO standartlarına uygunluğu saptanarak, uygun olmayanlar sağım standartlarına uygun hale getirilmiştir. Sağıma ilişkin (sağım öncesi, sağım anı, sağım sonrası) ölçümler sonucunda zaman ve masraf etüdü yapılarak sağım tesisi ve makinaların zaman gereksinimi ve makina kullanım masrafları hesaplanmıştır. Sonuç olarak, inek başına düşen yıllık toplam sağım süresi değerlerine göre sabit sağım tesisinin, yarı sabit sağım tesisine göre % 54,91, seyyar sağım makinasına göre ise % 73,04 daha avantajlı olduğu saptanmıştır. Aynı şekilde, inek başına düşen yıllık toplam makine kullanım masrafları değerlerine göre, sabit sağım tesisinin, yarı sabit sağım tesisine göre %38,72, seyyar sağım makinasına göre de %51,07 daha avantajlı olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is conducted to determine time requirements and machinery costs related to milking at dairy farms which contain various milking systems. For this purpose, milking systems at the farms are considered for farm selection and 3 pipeline milking system-using, 3 bucket milking system-using and 3 mobile milking system-using dairy farms were selected. ISO compatibilities of the milking systems and machineries were examined and non-compliant ones were rendered compatible with ISO standards. Time and cost studies using estimations regarding milking process (before, during and after milking) were conducted and by this way the time requirements and machinery costs of the milking systems were calculated. As a result, pipeline milking systems were found to be 54.91% beneficial compared to bucket milking systems and 73.04% beneficial compared to mobile milking systems; in terms of yearly total milking duration per cow values. Likewise, pipeline milking systems were found to be 38.72% beneficial compared to bucket milking systems and 51.07% beneficial compared to mobile milking systems; in terms of yearly total machinery usage costs per cow values