Aydın ili populasyonunda nükleer faktör-kappab1 (NF-?B1) ve NF-?BIA genlerinin polimorfizminin PCR-PFLP yöntemi ile belirlenmesi
Identification of nuclear factor-kappab1 (NF-?B1) and NF-?BIA polymorphisms by PCR-RFLP technique in a Aydın population
  1. Tez No: 216914
  2. Yazar: SERAP ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR OKYAY, PROF. DR. FEVZİ BARDAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Moleküler Tıp, Biology, Genetics, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmanın amacı Aydın ili populasyonunda birçok enflamatuvar hastalık ve kanser patogenezi ile ilişkili olduğu bilinen Nükleer faktör-kappaB1 (NF-?B1) ve NF-?BIA genlerinin polimorfizminin Polimeraz Zincir Reaksiyonu-Restriksiyon Fragmanı Uzunluk Polimorfizmi (PCR-RFLP) yöntemi ile sıklıklarını saptamaktır.Aydın ilinden 565 sağlıklı bireyin kan örneğinden izole edilen ilgili genom bölgeleri PCR ile spesifik olarak amplifiye edilmiş ve RFLP yöntemi ile polimorfizmler saptanmıştır. Çalışma grubunda, NF-?B1 -94ins/delATTG polimorfizmindeki genotip sıklıkları del/del: 55 (%10.3), del/ins: 252 (%49.1), ins/ins: 217 (%40.6); NF-?BIA 3'UTR A?G polimorfizmindeki genotip sıklıkları A/A: 106 (%19.2), A/G: 233 (%42.3), G/G: 212 (%38.5) olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to determine the frequencies of polymorphisms of nuclear factor-kappa (NF-?B1) and NF-?BIA genes, which have shown to be related with several inflammatory diseases and cancer pathogenesis, using Polymerase Chain Reaction-Restriction Fragment Lentght polymorphism (PCR-RFLP) assay in the population of Aydın province.For this aim, total genomic DNAs were isolated from periferal blood samples taken from a total of 565 healty volunteers living in Aydin Province. Genomic regions in questions were amplified by PCR technique and the polymorphisms in these regions were detected by RFLP assay. Results of the analyses showed that the frequency of the NF-?B1 -94ins/delATTG del/del, del/ins and ins/ins genotypes were 10.3%, 49.1% and 40.6%, respectively. On the other hand, the genotype frequencies of the NF-?BIA 3'UTR A?G genotypes were as follows: genotype A/A: 19.2%, genotype A/G: 42.3% and genotype G/G: 38.5%.