Avcı akar Neoseiulus californicus McGregor (Acari: Phytoseiidae)'un bazı biyolojik özelliklerinin laboratuvar koşullarında belirlenmesi
Some biological parameters of neoseiulus Californicus McGregor (Acari: Phytoseiidae)?in laboratory conditions
- Tez No: 216915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Avcı akar Neoseiulus californicus' un Türk ırkının Tetranychus cinnabarinus üzerinde gelişme, üreme ve av tüketim kapasitesi farklı sıcaklık ( 15, 20, 25, 30, 35 oC ), % 65 ± 10 nem ve 16 saat aydınlık laboratuvar koşullarında araştırılmıştır. Sıcaklığın artması ile birlikte N. californicus' un toplam gelişme süresinin kısaldığı saptanmıştır ( y = 0.012x ? 0.093; R2 = 0.950 ). N. californicus' un gelişme eşiği regresyon denkleminden yararlanılarak hesaplanmış ve gelişmeye başlaması için en düşük sıcaklığın 7.8 oC olduğu belirlenmiştir. Bu değerlerden N. californicus' un toplam gelişme süresi için gerekli sıcaklıklar toplamı ise 83.3 gün-derece olarak hesaplanmıştır. N. californicus' un toplam ve günlük yumurta üretimi 25 oC' de en yüksek elde edilmiş ve bu sıcaklıktaki veriler 20 ve 30 oC' de elde edilenlerden istatistiki olarak farklı bulunmuştur. Net üreme gücü ( R0 ), en yüksek 25 oC' de saptanmıştır. Ortalama döl süresi ( T0 ) en uzun 20 oC' de, en kısa 30 oC' de saptanmıştır. Kalıtsal üreme yeteneği ( rm ) en yüksek 25 oC' de, en düşük 20 oC' de bulunmuştur. N. californicus' un günlük olarak tükettiği T. cinnabarinus yumurta, larva, nimf ve ergin erkek dönemlerinin sayısı ile av yoğunlukları arasında istatistiki olarak önemli fark bulunmuştur. Av yoğunluğu dikkate alınmadığında, T. cinnabarinus' un yumurta ve larva dönemleri, nimf ve ergin erkeklere göre daha fazla tüketilmiştir. N. californicus' un işlevsel tepki tipi Holling modelinin II. işlevsel tepki tipine uymaktadır. T. cinnabarinus' un farklı biyolojik dönemleri ile beslenen N. californicus' un bıraktığı yumurta sayısı en yüksek T. cinnabarinus' un yumurta dönemiyle beslendiğinde belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Development, fecundity and prey consumption of the Turkish strain of Neoseiulus californicus feeding on Tetranychus cinnabarinus were studied at different temperatures ( 15, 20, 25, 30, 35 oC ), in the laboratory at 65 ± 10 % RH and 16L : 8D. The total developmental time ( egg to adult ) also decreased linearly with increasing temperature ( y = 0.012x ? 0.093; R2 = 0.950 ). The developmental threshold obtained from regression analysis was estimated to be 7.8oC. Across all treatments, N. californicus required on average 83.3 DD to complete its development from egg to adult. The mean total and daily fecundity were highest at 25 oC and statistically different from that obtained at 20 and 30 oC. The net reproductive rate ( R0 ) was highest at 25 oC. The longest mean generation time ( T0 ) occurred at 20 oC and the shortest at 30 oC. While the highest intrinsic rate of increase ( rm ) for N. californicus was found at 25 oC, the lowest was obtained at 20 oC. The number of egg, larva, nymph and adult male stages of T. cinnabarinus eaten by N. californicus was significantly difference among prey densities. Regardless of prey density, eggs and larvae were consumed over nymphs and adult males. The functional response data of N. californicus fitted reasonably well to a type-II functional response of the Holling model. The number of eggs laid by a female fed with different stages of T. cinnabarinus was the highest when eggs were offered as prey.