Bazı Türk linyitlerinin mineral içerikleri
The Mineral matter of some Turkish lignites
- Tez No: 21692
- Danışmanlar: PROF. DR. ENİS KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Kömürün mineral madde veya inorganik bileşenleri, kömürün organik yapısının parçası olmayan elementlerin toplamı dır, içerdiği mineral madde kömürün üretimini, hazırlanmasını ve kullanımını etkiler. Kullanılan kömürün mineral maddesinin bileşimi ve miktarı; koklaştırma, gazlaştırma, sıvılaştırma ve yakma süreçlerinin başarısını belirleyici rol oynar. Bu çalışmada, Türkiye'nin 25 değişik yöresinden toplanmış olan linyit kömürlerinin mineral maddeleri araştırılmıştır. Linyit numunelerinin, toplam mineral madde ve kül içerikleri kullanılarak,“mineral madde faktörleri”belirlenmiştir. Kömürlerin organik kısımları performik asit ile oksitlenerek uzaklaştırılmış ve izole edilen mineraller x- ışınları tekniği ile analiz edilmiştir. Kömürün mineral maddesi içinde bulunabilen birçok bileşik performik asitten etkilenmeden yapısını korumuş ve analiz sonucunda saptanabilmiştir.
Özet (Çeviri)
THE MINERAL MATTER OF SOME TURKISH LIGNITES SUMMARY Mineral matter is generally considered to be the sum of all inorganic minerals (discrete phases) and elements that are present in coal. Thus, all elements in coal except organically combined. C, H, 0, N, and S are classified by this definition as mineral matter. This adequately classifies most inorganic elements in coals, those that are structurally bound within various minerals, but some other elements are also combined in the organic matter. For bituminous coals such elements include B, Be, Br, Ge, Sb, and V; for lower rank coals much of the Ca is combined as an organic salt. In addition, many other elements are combined in both the organic and the mineral matter fractions. The minerals in coal can be classified as to: a) Origin, b) Time of emplacement, c) Relative abundance. The classif iciation of minerals in coal according to origin, can be subdivided into three categories: 1- Detrital, 2- Vegetal, 3- Chemical. A detrital origin implies that the mineral was derived from a source external to the peat-forming swamp and was transported as particulate matter into the swamp VIby water or wind. It is generally held that the most abundant minerals in coal-clay minerals and quartz- are detrital in origin, being introduced into the swamp as overbank deposits of streams during times o-F flood. Certainly, mineral matter principally o-F detrital origin occurs in coals that formed from peat accumulated adjacent to stream channels or in peat accumulated in portions of the swamp invaded by crevasse splays. Detrital materials carried by the wind could be de posited throughout the swamp, but except for unusual cases, wind-born detritus could not be considered a ma jor contribution to the total mineral-matter content of coal. Minerals of vegetal origin from the inorganic constituents of swamp plants. All plants contain inor ganic material with the abundance and composition of the inorganic material depending upon the kind of plant, the type of plant tissue, the climate, and the soil-bedrock geology of the site upon which the plant grew. Woody tissue generally has the lowest concentration of inor ganic material, averaging 10 wt.% of the low- temperature ash, minor is any concentration from 1-2 to 10 wt.%, and trace abundance refers to any occurrence of