Marka bilgisinin satınalma tercihleri üzerindeki doğrudan ve dolaylı etkilerinin incelenmesi: Düzce ilinde bir uygulama
Direct and indirect effects of brand knowledge on purchase preferences: a case in Düzce
- Tez No: 216921
- Danışmanlar: Y.DOÇ. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bugünün işletmeleri global pazarlama anlayışı ışığında artık ürünleri ile değil markalarıyla yarışmaktadırlar. ?Marka? diyoruz çünkü salt ?ürün? artık tek başına bir anlam içermemektedir. Ürün, adıyla, logosuyla, sahip olduğu kimliği ve imajıyla, farklılığını ortaya koyan iddialı sloganıyla ve işletmenin sahip olduğu itibarıyla bir bütündür. Bu ayrılmaz bütünün her bir parçasının varlığı uzun dönemli planlanan iyi stratejik kararlara bağlıdır. Bu yüzden diyebiliriz ki, marka bir oluşumdur ve markayı oluşturmak için gerekli tüm ekipman işletme kaynakları içerisinde bulundurulmalıdır. Marka olgusuna tüketici boyutunda baktığımızda, bir işletme kendisi ile ilgili ne anlatırsa anlatsın bütün anlattığı tüketicilerin anlayabildiği kadardır. Çoğunlukla insan psikolojine bağlı olmakla birlikte kişinin yaşına, eğitimine, mesleğine, ilgialanlarına, yaşadığı bölgeye ve genel anlamda sahip olduğu kültüre göre değişen algılamalar, markaları hitap ettiği kitleye göre değişime zorlamaktadır. Bu tez çalışmasında tüketicilerin marka algıları doğrultusunda marka bilgisinin satınalma tercihlerindeki doğrudan ve dolaylı ilişkilerinin dereceleri ortaya konulmaktadır. Marka bilgisi unsurları olarak marka imajı ve onu oluşturan alt unsurları ile marka farkındalığının, marka güveni ve marka tatmininde ne derecede etkili olduğu ve bu unsurların da tercihler üzerindeki etkisinin ne derecede olacağı araştırılmaktadır. Çalışmada örneklem, Düzce ilinde ikamet etmekte olan tüketicilerden tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilmiş 400 kişi ile oluşturulmuştur. Araştırmada beğenmeli ürün grubundan spor ayakkabı ürün grubu ele alınmıştır. Bu grup içinden Adidas markası, Düzce ilinde 50 kişi ile yapılan küçük bir ön-test ile en çok bilinen spor markası olarak ele alınmıştır. Çalışmada, marka bilgisinin tercihler üzerindeki etkilerini ortaya koymak için SPSS 15.0 ve AMOS 7.0 programları kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Marka, Marka Tercihi, Marka İmajı, Satınalma, Tercihler, Marka Farkındalığı, Marka Tatmini, Marka Güveni.
Özet (Çeviri)
Todays companies are competing with their brand not with their products anymore in the light of global marketing decision. We say brand because only product has no meaning. Product is a whole with its name, logo, identity and image, slogan which is pretentious with its difference and company?s reputation. The existence of this inseperable whole?s every parts base on a good long term strategical decision. So we can say that, brand is a formation and all necessary equipment must be ready in company to build it. When we look to consumer?s side of brand concept, whatever a company explains about itself, all explanation is just what a consumer can understand. Observations Which mostly base on human psycology but furthermore differ his or age, education, career, region, hobbies and cultures make brands discriminated its target consumers.In this study, it?s figured out that the direct and indirect relation degrees of brand knowledge with consumer preferences in direction of consumer?s brand observation. It shows that how much brand image and its subcomponents and brand awereness which are components of brand knowledge effect on brand trust and brand satisfaction and moreover shows that how much these brand trust and brand satisfaction effect on preferences. In this study sample is occured with 400 consumers who live in Düzce Which are chosen by random sampling method. In the research spor shoes group is handed. Adidas is handed as the most known brand from this product group by pre- testing with 50 people in Düzce. In the study, SPSS 15.0 and AMOS 7.0 programs are used to bringt out the effects of brand knowledge on preferences. KEY WORDS: Brand Awereness, Brand Image, Brand Trust, Brand Satisfaction, Preferences, Brand Choice, Purchasing