Renk algısının algısal organizasyonunun bireysel farklılıklar metodu ile değerlendirilmesi ve renk algısında cinsiyet farklılıkları
Evaluation of perceptual organization of color perception by individual differences method and sex differences in color perception
  1. Tez No: 216988
  2. Yazar: HATİCE ÖZGE MEMİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYŞE AYÇİÇEĞİ DİNN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Renk görme modellerinden bazıları renk görmede ana renklerin özel bir yeri olduğunu öne sürmektedir (Hurvich ve ark., 1957, 1955; DeValois ve ark., 1993). Renklerin bu özel konumu gözlenen bireysel farklılıkların ana renkler tarafından kontrol edildiği önermesini ortaya koyar. Fakat, yakın zamanda Amerika'da ve İngiltere'de yapılan araştırmalarda, katılımcılar ana (saf kırmızı, yeşil, sarı, mavi) ve ara renkleri (sarı-yeşil, mavi-yeşil, turuncu, mor) bulundukları kategoride belirlemek açısından farklılıklar göstermiştir (Wuerger ve ark., 2005; Malkoç ve ark., 2005). Bu farklılıklar arasında korelasyonun düşük ve anlamsız olması bu renk kategorilerinin bağımsız faktörler tarafından oluşturulduğuna işaret etmektedir (Malkoç ve ark., 2002). Bu araştırmadaki deneylerde uyarıcılar (renkler) makul doygunlukta ve eşit parlaklıkta olup 30 cd/m2 zeminde sunulmuştur. Renkler yeniden ölçeklenen S- (L+M) ve L-M dairesel kardinal kromatik alanda tanımlanmıştır (S=Kısa; M=Orta; L=Uzun dalgaboyuna duyarlı reseptörler) . Deneyde kullanılan renkler, birbiri ardına iki ayrı kutuptan rastgele sunulan merdiven yöntemi ile sunulmuş ve hesaplanmıştır. Örneklem grubu, normal veya düzeltilmiş (gözlük, lens) olarak gören 35 kadın ve 33 erkek olmak üzere toplam 68 katılımcının renk görme durumu test edilerek oluşturulmuştur. Malkoç ve arkadaşlarının (2002) öne sürdüğü gibi eğer ana renkler renk alanında özel bir statüye sahipse bu renkler arasında ve eğer ara renkler onları oluşturan ana renkler tarafından temsil ediliyorsa, o zaman bu ara renklerle ana renkler arasında bir korelasyonun olması gerekmektedir. Önceki araştırmalarda bu korelasyonun olmadığı görülmüştür (Webster ve ark., 2000; Malkoç 2002). Bu araştırmanın sonuçları Webster ve arkadaşları (2000) ve Malkoç'un (2002) çalışmalarıyla tutarlıdır. Kadın ve erkekler arasındaki renk algısının farklılığına olan ortak inanç, bu araştırmanın bulguları tarafından desteklenmemektedir. Yani kadınlar ve erkekler arasındaki renk algısı farklılıkları anlamlı bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Some of the color models claim that the primary colors have a special position in color vision (Hurvich et al., 1955, 1957; DeValois et al., 1993). This special position arises as a result of unique hues. On the other hand, recent studies in the U.S. and in England have shown that subjects differed in organizing the categories in unique hues (red, green, blue, yellow) and binary hues (yellowgreen, bluegreen, orange, purple) (Wuerger et al., 2005; Malkoç et al., 2005). The insignificance of the correlation results between these differences points to the independent factors on color categories (Malkoç, et al. 2002). The stimulants (colors) were in appropriate saturation and in equal brightness and were presented on the 20cd/m2 background. Colors were defined on a newly scaled S-(L+M) and L-M cardinal chromatic space. The colors were presented and measured by using staircase method. The subject group included 35 women and 33 men which were tested in their color vision before taking the test. As Gökhan Malkoç and his colleagues (2002) suggested, if unique hues have a special position in color space; unique hues should have correlation between each other. In addition to that, if binary hues are represented by unique hues, then there should be a correlation between unique hues and binary hues. Recent studies revealed that there is no significant correlation between unique hues themselves and between unique and binary hues (Webster et al., 2000; Malkoç et al., 2002). This study?s results approve the results of Webster and Malkoç. Besides, the expected gender differences between males and females were not found to be statistically significant.