İkiztepe İlk Tunç Çağı mezarlık buluntularının sosyokültürel açıdan değerlendirilmesi (metin)
The sociocultural evaluation of the İkiztepe Bronze Age cementery finds
  1. Tez No: 217005
  2. Yazar: NURAN DOĞAN SALAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 480
Özet
Bu tez çalışmasında zaman ve mekan bağlamında İkiztepe İTÇ III gömüt verilerininsosyokültürel açıdan değerlendirilmesi ve bu amaca yönelik uygun bir metodolojigeliştirilmesi planlanmaktadır. Bu hedef doğrultusunda İTÇ III mezarlığında yer alan toplam634 mezara ait veriler farklı değişkenler (bir mezarda yer alan iskelet sayısı, mezarınkonumu, yaş, cinsiyet, yatış yönü, yatış şekli, baş yönü, özel uygulamaların varlığı, mezareşyaları, mezar eşyalarının yerleştirilmesi vb) açısından ele alınmışlardır.Bu değerlendirme sonucunda İkiztepe İTÇ III dönemi gömüt verilerinin cinsiyete ve yaşaözgü bazı özellikler göstermelerinin yanı sıra gerek mezarlık alanının kullanılışı gerekseprestij eşyalarının ve ayrıcalıklı mezarların varlığı nedeniyle sınıflaşma aşamasında birtopluluğa ait ipuçları taşıdığı ortaya konulmuştur. Ayrıca komşu kültürlerle yapılankarşılaştırmalar gömüt gelenekleri açısından Batı Karadeniz Balkan Kültürleriyle bazıbenzerliklerin varlığına işaret etmekte ve İkiztepe'nin Karadeniz'in sadece fiziki konumunedeniyle değil aynı zamanda kültürel açıdan da bir parçası olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, I aimed to make a sociocultural evaluation of the burial data of the EBA IIIİkiztepe cemetery and to develop an appropriate methodology in keeping with the aim. Forthis purpose, data related with the 634 graves in the EBA III cemetery are assessed usingdifferent parameters such as the number of the skeletons in a grave, age, sex, the type of theburial, the orientation of the head and the body, burial customs, burial objects, the way theburial objects are placed, etc.The results of this evaluation demonstrated that data from İkiztepe EBA III cementery hadsome special properties related with sex and age. The way the cemetery area utilized and thepresence of the prestigious objectes and priviliged graves provide clues for a community atthe stage of the social differentiation. The comparisons made with the neighbourhoodcultures showed some similarities in terms of burial cultures and point out the fact thatİkiztepe is an integral part of the Black Sea culture not only due to its pysical position butalso due to its cultural properties.