Türkiye'de halka açılarak özelleştirilen şirketlerin finansal ve ekonomik performansı
Financial and economic performances of Turkish companies privatized through public offering
  1. Tez No: 217013
  2. Yazar: NERMİN AZEM KIRAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZETTİN ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tezin konusu, özelleştirmenin mikroekomonik etkileri kapsamında özelleştirilen şirketlerin mali ve ekonomik performansında herhangi bir değişiklik olup olmadığını incelemektir. Bu amaçla özelleştirme teorileri, özelleştirmenin mikro ve makro etkileri ile ilgili literatür incelemesi, ülkemizde özelleştirme uygulamaları ve ülkemizde kısmı özelleştirilen veya mülkiyetin kamudan özel sahışlara devredilmesi şeklinde özelleştirilen şirketlerin mali ve operasyonel performansı incelenmiştir. Bilanço ve gelir tablolarının temin edilebilmesine imkan vermesi açısından yukarıda belirtilen şirketlerden sadece İMKB'de işlem görenler inceleme kapsamına alınmış ve mali ve operasyonel performans karlılık, operasyonel etkinlik, istihdam ve kaldıraç etkisine bakılarak incelenmiştir. Çalışma sonucunda, incelenen dönemde ülkemizde kısmen ya da tamamen özelleştirilen ve İMKB'de işlem gören şirketlerin özelleştirme sonrası mali ve operasyonel performansında istatistiksel olarak anlamlı ölçüde bir değişimin yaşanmadığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the financial and economic performances of the privatized companies with respect to the effects of privatization on the microeconomic level. To reach this aim, literature on privatization policies and micro and macro aspects of privatization as well as privatization applications in Turkey and the success of such partial or complete privatization processeses with respect to the companies? financial and operational performances has been studied.