Postmodern edebiyat bağlamında Patrick Süskind'in 'koku' adlı romanı
Patrick Süskinds novel 'the perfume' in the context of postmodernism literature
  1. Tez No: 217036
  2. Yazar: NÜLFER ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT KARAKUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı Patrick Süskind'in ?Koku? romanını postmodern edebiyat bağlamında incelemektir. Fakat incelemeye baslamadan önce modernizm ve postmodernizm kavramlarının altı doldurulacaktır. Modernizm dönemi, köklerini aldığı aydınlanmadan itibaren ele alınacaktır. Çalısma içerisinde bu dönemde olusturulan toplumsal projeler ve ulasılmak istenen hedefler sıralanacaktır. Ardından ussun merkeze konmasından kaynaklı ortaya çıkan sorun ve çeliskiler üzerinde durulacaktır. Modernizmin kısa bir elestirisi sunduktan sonra, modernizmin bittiğini ve `modern sonrası' bir dönemin, yani postmodern bir dönemin basladığını iddia postmodernizm savunucularınına yer verilecektir. Ortak bir teoride uzlasamayan Lyotard, Baudrillard ve Foucault'in günümüz kosullarını nasıl yorumladıkları dile getirilecektir. Postmodernizmin mimari ve edebiyat alanındaki yenilikler genel hatlarıyla tanıtılacaktır. Postmodern bir roman olarak değerlendirilen Patrick Süskind'in ?Koku? adlı romanı, tasıdığı postmodern özellikler açısından incelenecektir. Romancının kısa bir özgeçmisinin ardından romandaki postmodern özellikler örnekleriyle beraber gösterilecek ve ?Koku? romanının ne ölçüde postmodern bir yapıt olarak değerlendirilebileceği sorusu yanıtlanmaya çalısılacaktır.
Özet (Çeviri)
In this work I?ll try to explain the concepts of modernism and postmodernism in relation to its causals and consequences. The modernism period is scrutinized from Renaissance to clarification, where there roots are be. In this work the social projects of modernism and whose targets are arranged. I have emphasized the problems and contradictions of modernism and then follow a criticism of the modernism. After that in took place for postmodern defenders who affirmed that the modern period is finished and that the post modern period has begun. Then I?ll be informing you about theoreticer like Derrida, Lyotard and Foucault, how they interpret the conditions of today and about their affirmations in different platforms. The postmodern novel `The Perfume? of Patrick Süskind will be scanned, which shows post modern characteristics. For this I presented knowledge about Süskinds biography. Then I have written a summary of the novel. Later I have picked up the postmodern elements in the novel. I have expressed the postmodern innovations in literature and those methods. I will explain the dimensions of postmodernism in `The Perfume? and try to answer the question, how far the novel a work of post modernism is.