Exploring sexuality as a major component of social existence in Tennessee Williams's works
Tennessee Williams? ın eserlerinde cinselliğin sosyal kimliğin temel öğesi olarak incelenmesi
  1. Tez No: 217035
  2. Yazar: SELMA UZUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEN SÖZALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Oyunlarının çoğu, yazıldığı dönemlerde tabu sayılan cinsellik, yamyamlık ve şiddet gibi farklı konuları işleyen Tennessee Williams, bir çok kişi tarafından yirminci yüzyıl Amerikan tiyatrosunun en önemli yazarlarından biri olarak kabul edilir. O dönemin tiyatro izleyicisi, Williams'ın eserlerini öylesine sıradışı bir coşkuyla alkışlamışlardır ki Hollywood yapımcıları bu oyunların bir çoğunu, gişe başarısı konusunda hiç süphe duymadan film yapmışlardır. Yetenekli bir yazar olan Tennessee Williams, insan ruhunu, insanın davranışlarını belirleyen ve yönlendiren en güçlü güdüleri son derece iyi anlaması sayesinde Amerikan tiyatro sahnesinin ve sinemasının en etkileyici ve unutulmaz karakterlerinden bazılarını yaratmıştır. Williams, cinselliğin, bireyin sosyal kimliğini ve onun iç dünyasını yansıtma şeklini belirleyen en önemli dürtülerden biri olduğuna inanmış ve bu yüzden de cinselliği eserlerinde sık sık tekrarlanan bir tema olarak ele almıştır.
Özet (Çeviri)
Tennessee Williams is often regarded as one of the greatest American dramatists of the twentieth century although his plays deal with a variety of subjects such as sexuality, cannibalism and violence, which were generally considered taboo when the plays were written. The theatergoers of Williams?s time received many of his plays with such an extraordinary enthusiasm that most of those plays were filmed by Hollywood producers without any doubt about their box office success. As a talented writer, Tennessee Williams managed to create some of the most impressive and unforgettable characters both on the American stage and the American movies since he had an empathetic understanding of the human soul and its most powerful motives, which devise and guide an individual?s acts. He believed that sexuality was one of the most important drives governing an individual?s social identity and it determined the way the individual articulated his or her inner-self. Therefore, he employed sexuality as a recurring theme in his works.