Geopolitics versus globalization: United States' foreign policy after September 11, 2001
Küreselleşme yerine jeopolitik: 11 Eylül 2001 sonrası Amerikan dış politikası
- Tez No: 217136
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FATİH TAYFUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, Economics, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
- Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
This thesis aims to discuss the argument of exhaustion of economic globalization as an American foreign policy principle. This study argues that economic globalization is intended to restore declining American hegemony started in 1970s, but it has eventually given way to the argument of ?return of the geopolitics?. The return of the geopolitics is an imperial, expansionist drive as a new foreign policy imperative for United States. The new developments in the international arena in the post-cold war era and especially after the September 11, 2001 brought the end of the globalization as an American project. Globalization is replaced with geopolitics in the transition period from hegemony to empire in United States foreign policy. Because there are new threats for United States in the twenty-first century such as the rise of new global actors in world politics or international competition for oil resources in the strategic regions of the world. In this framework, this study focuses on the rise of new, alternative ?great powers? (European Union, China etc...).
Özet (Çeviri)
Bu tez Amerikan dış politikası ilkelerinden biri olan ekonomik küreselleşmenin tükenmesi argümanını tartışmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma ekonomik küreselleşmenin 1970?lerde başlayan Amerikan hegemonyasındaki gerilemeyi restore etmek amacıyla tasarlandığını ama sonunda yerini ?jeopolitik?in geri dönüşü? argümanına bıraktığını öne sürmektedir. Jeopolitik?in geri dönüşü, Amerika Birleşik Devletleri için yeni bir dış politika zorunluluğu olan emperyal, genişlemeci bir dürtüdür. Soğuk savaş sonrası dönemi ve özellikle 11 Eylül 2001 sonrası uluslararası arenadaki yeni gelişmeler bir Amerikan projesi olan küreselleşmenin sonunu getirmiştir. Amerikan dış politikasında hegemonyadan imparatorluğa geçiş sürecinde küreselleşme, jeopolitik ile yer değiştirmiştir. Çünkü Amerika Birleşik Devletleri için yirmi birinci yüzyılda dünya siyasetinde yeni küresel aktörlerin yükselişi veya dünyanın stratejik bölgelerinde petrol kaynakları için uluslararası rekabet gibi yeni tehditler belirmiştir. Bu çerçevede, bu çalışma yeni, alternatif büyük güçlerin yükselişine (Avrupa Birliği, Çin vb?) odaklanmaktadır.