Ağır sanayi kuruluşlarının özelleştirilmesinin sosyo_kültürel sonuçları (karabük örneği)
Heavy industry privatizations sosyo_cultural effects
- Tez No: 217236
- Danışmanlar: PROF. YASİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Sanayi üzerine kurulmus günümüz toplumlarında, agır sanayi kurulusları, sanayilesme sürecinin gelisiminde ve ekonomik iliskilerin belirlenmesinde önemli yere sahiptir. Son dönmelerde yasamıs oldugumuz hızlı degisim süreci ve bu sürecin getirisi olan yeni sosyo_kültürel ve sosyo_ekonomik olusumlar agır sanayi kuruluslarını ve bir agır sanayi kurulusu olan Kardemir A.S.'yi de önemli derecede etkilemistir. Liberalizm, küresellesme ve liberal bir uygulama olan özellestirme, bu degisim sürecinin getirisi olan yeni olusumlardan bazılarıdır. Agır sanayi kuruluslarının özellestirilmesi, özünde kamu iktisadi tesebbüslerinin özel sektöre aktarılarak devletin üzerindeki ekonomik yükün hafifletilmesini ve devletin bütçesinin ekonomik ve mali kurumlardan sosyal kurumlara aktarılmasını tasımaktadır. Ancak agır sanayi kuruluslarının ve Kardemir'in özellestirilmesi toplum üzerinde çesitli etkileri beraberinde getirmistir. Kardemir özellestirmesi isletme açısından ne kadar gerekli bir uygulama olarak gözlense de çalısanlar ve Karabük ili açısından birtakım olumsuzlukların yasanmasına neden olmustur. Toplumsal düzenin saglıklı olarak isleyebilmesi ve refah düzeyinin artırılabilmesi için isçi hak ve özgürlüklerini koruma altına alacak yeni düzenlemelerin yapılması gerekliligi günümüzün en önemli sorunlarından biri olarak karsımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
Heavy industrial organisations in today?s societies have an important place in the progress of industrialization process and the determination of economic relationships. Fast development process which we have lived in the last periods and new sociocultural and socioeconomic formations which are resulted by this process influence the heavy industrial instutions in general and also Kardemir A.S. in particular. Liberalism, globalization and privatization as liberal policies, are formations that are resulted by this changing process. The reason of privatization of heavy industrial instutions, in fact have an aim of decreasing the economic weight on the government by transferring state owned economic enterprises to private sector and transferring the budget of the state from economic and financial instutions to social instutions. But the privatization of heavy industry instutions such as Kardemir turns back with various effects on society. Although the privatization of Kardemir should be seen as a neseccity from the management persfective, it brings about some negativeness from the point of view of employees and the city of Karabük. Then, the necessity of new arrangements to protect employee?s rights and liberties to make social order functione healthier and to increase prosperity, is obvious.