Etlik piliçlerde hareket aktivitesinin arttırılmasının değişik yaş dönemlerinde gelişme özelliklerine etkisi ile optimum kesim ağırlık ve yaşının belirlenmesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 284
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1985
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
-43- OZBT Araştırma, hareketlendirmenin gelişmeyi ne düzeyde etkilediği nin saptanması, Erbro yerli etlik hibr itler inin değişik yaş dönemle rindeki gelişmelerinin incelenerek "Bir yabancı hibritle karşılaştırıl ması ve her iki hibritte de optimum kesim ağırlık ve yaşının saptanma sı amacıyla yapılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgular genel olarak hareketlendirme nin verim özelliklerini erken dönemlerde olumsuz, sonraki dönemlerde ise olumlu etkilediği gözlenmiştir. Ancak, hareketlendirmenin verim özellikleri üzerinde önemli derecede bir farklılığa neden olmadığı anlaşılmıştır. Denemede ele alman genotip grupları arasında gelişme özellik leri yönünden önemli farklılıklar saptanmıştır. Araştırma koşullarında en uygun kesim ağırlığı Hubbard erkek ve dişilerde sırasıyla 2127*79 g* ve 1947.14 g. ; Erbro erkeklerde 1634.42 g. dişilerde 1474*96 g. bulunmuştur. Deneme gruplar i bu ağır lıklara yaklaşık 8. haftada ulaşmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
-44- SUMMARY The purpose of this study was, investigate the effects of moving on the broiler production performances of chickens with Hubbards. In addition to in this research purposed to determining o imum broiler weight and optimum slaughter age. There were slightly improvements in which were moved chickens performances, but the improvements were not statisticaly significant. There were significant differences between strains in body weight and food conversion. Hubbard chickens were heavier than Erbro chickens and Hubbard chickens food conversion was better. At all ages males were heavier than females in two strains. Under the conditions of the investigation the optimum weights were found 2127. 79 g. and 1947.14 g. in Hubbard male and female j, 1634.42 g. and 1474.96 g.m Erbro male and female. The groups itf the investigation arrived at optimum weights: at 8. week.