Alibeyköy deresinde görülen sel baskınlarının coğrafi açıdan incelenmesi
Geographical analysis of sheet floods in Alibeyköy river
- Tez No: 217306
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS GÖNENÇGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Değişen iklim ve çevre koşullarına uyum sağlamaya çalışan insanoğlununbu konulara karşı hassasiyeti değişmekte ve daha duyarlı bir hale gelmektedir.Alibeyköy Deresi'nde son 35 yıldan bu yana, sıklıkları ve şiddetleri artansel baskınları meydana gelmekte ve bunlar Alibeyköy'ü doğrudan etkilemektedir.Hidrografik kökenli doğal afetlerin meydana gelmesinde rol oynayancoğrafi faktörler olarak, fiziki coğrafya kapsamında; sahanın jeolojik, jeomorfolojik,klimatolojik, hidrografik, bitki örtüsü ve toprak özellikleri, ayrıca beşeri coğrafyakapsamında ise; havzanın nüfus ve yerleşme, ekonomik faaliyetleri ve arazi kullanımözellikleri incelenmiştir.Bu çalışmada, Alibeyköy'de meydana gelen can ve mal kaybına yol açanmeteorolojik karakterli doğal afet (sel baskını) incelenerek, bu afetin olumsuzetkilerine en fazla maruz kalan yerlerimiz belirlenmeye çalışılmış ve alınabilecekönlem konusunda önerilerde bulunulmuştur.İstanbul şehrinin en güzide yerlerinden geçen Alibeyköy ve KüçükköyDeresi'nin ıslah çalışmalarının bir an önce tamamlanması kaçınılmazdır.Alibeyköy'de dere yatağına yapılan yanlış müdahaleler; inşaat atıkları,çöpler, menfezleri tıkamakta, çok düşük akımlarda bile taşkın meydana gelmesine vetaşkınların etkilerinin artmasına neden olmaktadır. Taşkınlar ise, iskan sahalarında vesanayi bölgelerinde büyük zararlar meydana getirmektedir. Arazi potansiyelineuygun olmayan arazi kullanım türleri (çarpık yapılaşma, gecekondulaşma) tercihedilmesi; sel ve taşkınların insan kaynaklı en önemli sebebi olma özelliğigöstermektedir.
Özet (Çeviri)
Human beings have a great capacity to adapt to varying climatic conditionsand environments but remain vulnerable to adverse impacts of weather and climate.Sheet flood have been happening in Alibeyköy River for last 35 years andfrequency and intensity of these disasters show increase step by step.In framework of physical geography, geological, gemorphological,climatological, hydrological, biogeographical and soil features which are factorsplaying a parting occurrence of hydrographic natural disasters of study area havebeen researched. Landuse, population, settlements and economic activity features ofAlibeyköy River have been studied as human geography.This study examines regional distribution of meteorological hazards thatoccurred in Alibeyköy it is aimed that the information provided here will help toidentify areas which are more vulnerable to natural hazards and develop managementstrategies to reduce others impacts of meteorological hazards.Inevitably the rehabilitation Alibeyköy and Küçükköy stream which flowsthrough one of the beatiful parts of Istanbul must immediately.Wrong operations, construction waste and garbage black opening channel(passage) and this causes overflowing of the stream and accordingly increasing theeffect of the over flow. Over flow is ended with immense damage to residence andindustrial regions causes to hydrographic natural disasters which result in miss of andpotential are preferred by man is very import.