Tanzimat Dönemi Osmanlı mülkî idaresinde kapı kethüdalığı
The kapi kethüdaliği in the administration of the Ottoman in the Tanzimat Period
- Tez No: 217360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MUHİTTİN TUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Kapı kethüdalıgı, Osmanlı Devleti'nde tasra bürokratları ile Babıali arasında irtibatı saglayan bir kurumdu. Tasradaki her vezirin mutlaka baskentte resmi bir kapı kethüdası olurdu. Onlar, vezirlerin merkez dairelerinde olan islerinin biran önce sonuçlanmasını için Babıali'deki evraklarını sürekli kontrol ederlerdi. Ayrıca onlar Babıâli'de isleri olan tasra halkının evraklarının da merkezdeki takipçileriydi. Kapı kethüdalıgı görevini yerine getiren diger bir kurum ise müdir-i umurluktu. Ancak müdir-i umurların kapı kethüdaları kadar merkezde itibarları yoktu. Kısmen kapı kethüdalık isi yapan kapı çukadarları da vardı. Merkezde dolastırılacak isleri olan mülki bürokratlara baglı olan kapı kethüdaları, onların sahsi olarak görevlendirdigi kisilerdi. Bundan dolayı Babıali bürokrasisi içinde kabul edilmezlerdi ama görev yerleri Babıali'ydi. Bu durumunun sakıncalarından dolayı kurum, 1863 yılında esaslı bir sekilde yeniden düzenlendi. Bu düzenlemeyle kapı kethüdaları Babıali'de kurulan Kapı Kethüdalıgı Komisyonu'na baglandı ve görevlerini eyaletler ve sancaklar adına yerine getirdiler.
Özet (Çeviri)
The kapı kethüdalıgı was the institution that connected the province administers and the Sublime Porte (Babıali) in the Ottoman State. The Viziers in the province had the authorized kapı kethüdas in the capital city. Kapı kethüdas constantly controlled viziers?s documents in connection with their businnes in the central offices because the viziers?s business had to be done quickly. In addition, they controlled the documents of some province people which were sent to Dersaadet (Istanbul). Müdir-i umurluk was the same as the kapı kethüdalıgı institution; however, müdir-i umurs were not so important as the kapı kethüdas. There were also kapı çukadars that partially worked like kapı kethüdas. The kapı kethüdas were bound to the civil administrators, so they concerned with the documents of these administrators in the central offices. Because of this, they were not accepted in the Sublime Porte?s bureaucracy. But their working place was the Sublime Porte. Because of the necativeness of the situation, the institution was fundamentally reorganized in 1863. With this regulation, the institution was connected to the Kapı Kethüdalıgı Commission which was established in the Sublime Porte and they worked for the provinces and sanjaks.