Türkiye'de mermercilik ve geleceği
The marble sector and its future in Turkey
- Tez No: 217361
- Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN OKKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tarih öncesi devirlerden günümüze kadar mermerin işlenmesi, kullanılması her çağa ayrı bir özellik vermiştir. Eski Anadolu Medeniyetlerinden günümüze kadar, mermer çok çeşitli alanlarda kullanılmış ve günümüzde önemli bir sanayi kolu haline gelmiştir. Bu tezin birinci bölümünde mermer ve oluşumu hakkında genel bir bilgi verilmiş, mermerin bilimsel ve ticari anlamda tanımları ve sınıflandırılması yapılmıştır. İkinci bölümde dünya mermer sektörünün genel durumu ele alınmıştır. Dünya mermer ticareti rakamları grafiklerle gösterilmiştir. Ayrıca dünya mermer sektöründe önde gelen ülkeler istatistiki verilerle incelenmiş, gelecekte dünya mermer sektöründeki gelişmeler incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de mermer sektörünün mevcut durumu ele alınmış; rezervi, üretimi, ithalat ve ihracat değerleri grafiklerle gösterilmiştir. Türkiye'de sektörün sorunları gözler önüne serilmiş ve alternatif çözüm yolları üretilmeye çalışılmıştır. Ayrıca geleceğe yönelik öngörülerde bulunulmuştur. Sonuç ve değerlendirme bölümünde yapılan çalışma analitik olarak özetlenmiş, problemler yeniden sunulmuş ve problemlerin çözümleri için düşünülen önlemler yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Processing, using marble from pre-history times until today give different feature to each era. Marble was used in a wide variety of areas from Ancient Anatolian Civilizations until today and nowadays it has been an important industrial line. In the first part of this thesis, a general information was provided about marble and its formation and its was made description and classification of marble in scientific and commercial sense. In the second part, general position of the world marble sector was discussed. Numbers of the world's marble trade was represented by graphs. Also the statistics of leading countries in the world's marble sector was examined with statistical data and investigated the developments of the world's future marble sector. In the third section, current situation of marble sector in Turkey was discussed; its reserve, production, import and export values were represented by graph!. Problems of sector in Turkey were set out and alternative solution ways have been attempted to be produced. And also it was made future foresights And study conducted in result and evaluation part was summarized analytically, problems were resuggested and proposed measures for problem solutions took place.