Türk damgalarının estetik yapısı ve görsel sanatlar dersinde uygulama biçimleri
Esthetic structure of Turkish stamps and applying forms in visval arts course
  1. Tez No: 217513
  2. Yazar: ÖMER GÖKHAN TEMİZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT ŞİRİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Türk kültüründe damga, im, en adı altında anılan kültür unsurları tarih öncesi çaglardan günümüze kadar varlıgını sürdürmüstür. Damgalar kaya, agaç, deri, dokuma, halı- kilim, hayvanlar, süs esyaları, islenmis maden, çanak- çömlek, mimari yapılar, bayrak ve tuglar, giyim, silahlar, zırhlar, mezar tasları vs. gibi çok genis kullanım alanlarında silinmez izler bırakmıstır. Damgalar, Türk boylarında hayvanların çesitli yerlerinde tanımlayıcı isaretler olarak görüldügü gibi, Orta Asya, Avrasya steplerinde, Kafkaslarda, kozmogonik, mitolojik, dinsel, ekonomik, kültürel anlamlar da içeren genis kapsamlı iletisim aracı olarak karsımıza çıkmaktadır. Sosyo- kültürel hayattaki birçok unsur gibi sanat da birtakım dini inançlarla yakından ilgilidir. nsanla ilgili ritüellerin önemli bir kısmında din ile büyünün etkili rol oynadıgını, alan çalısmalarına dayalı sosyolojik ve antropolojik verilerde sıkça görmek mümkündür. Çünkü geçmiste var olan bir eserin içerigi bir kültür çevresinin anlamını tasır. lkögretim Görsel Sanatlar derslerinde uygulama alanı bulması gerekli olan damga ve motifler, çocukların dogasında var olan soyutlama anlayısından yola çıkarak ortaya konulmus ifadelerin çözümlenmesi ve Görsel Sanatlar derslerine saglayacagı katkı arastırılmıstır. Damgalar, tanıtılarak yaratıcılık üzerinde saglayacagı fayda arastırılıp, gelenekten yararlanma olgusu içerisinde etkilerinin neler oldukları, görsel sanatlar derslerinde egitim-ögretim metotlarının gelismesinde ve yaygınlasmasında rolünü ortaya koyarak, görsel sanatlar egitiminde geleneksel sanatlarımız baslıgı altındaki müfredat içerisinde degerlendirilmeye alınması konusunda tespitler yapılmıs ve çözüm önerileri sunularak, ögrencilerle beraber uygulama yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Art which springs from describing the objects outside of people or the things that people explain in their inrellectual mind is the people?s , civilizations? and cultures? type of describing world. Sociocultural structure in which people exist and their special abilities and skills define the similarities,differences and identities. Art is closely in relation with some religious beliefs like many elements in sociocultural life. It is possible to see in sociological and anthropological documents that religion and magic has important role on rituals about human. Because, content of a product which existed in the past has the meaning of a cultural environment. Signs and motifs which have to be practised in Visual Arts lesson in Primary Schools had been searched about analysis of the expressions produced from the abstraction concept which exists in children?s nature and their support to Visual art lesson. After introduction of stamps and their support to creativities,their effects in the concept of use of traditions by bringing up their role in development and widespread of education and insruction determinations were made about their evaluation in pedagogy which is under the name of Our Traditional Arts in Visual Arts and solution offers were presented and practised with students.