Emeviler Dönemi ihtida olayları
The conversion at the time of the Umayyad period
- Tez No: 217525
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İ. HAKKI ATÇEKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İslâm tarihinin ilk döneminde ihtida olayları yoğun bir şekilde Emevîler döneminde gerçekleşmiştir. Bu dönemde Müslümanlar Orta Asya'dan Kuzey Afrika'ya uzanan geniş bir yelpazede fetihler gerçekleştirmiştir. Bu fetihlerin sonunda fethedilen bölge halkları ya İslâm'ı kabul etmişler veya eski dinleri üzerinde serbest bırakılmışlardır. Emevîler döneminde Anadolu'da kayda değer ihtida olayları görülmemiş, fakat İran bölgesinde ve Asya içlerinde İslâm'ı kabuller gerçekleşmiştir. Bu bölgelerde Emevîler döneminde ihtidaların temeli oluşturulmuş, topluca İslâm'ı kabul olayları daha sonraki dönemlerde gerçekleşmiştir. Kuzey Afrika'da Berberîlerin çoğunluğu Müslüman olmuş, İspanya'da da İslâm nüfusa oranla sayıca az da olsa taraftar bulmuştur.
Özet (Çeviri)
The term of the Umayyads was a fertile term in the conversion to Islam. In this term, Muslims conquested lots of countries, from Middle Asia to Northern Africa. As a result of thşs conquests, some of the people of that regions converted to Islam and the others stayed in their own religions. In the time of Umayyads, there is not a big convertion in Anatolia. In the Middle Asia and Persia, a lot of people from Turks and Persians converted to Islam. This convertions constitute the basic of Islamic culture in this regions. Because of this, in the following years, conversions were continued. Northern Africa was conquested in this term and a lot of people especially from Berbers converted to Islam. After the conquest Spain, a little part of the Spanish people converted to the Islam.