Eğitim fakülteleri resim-iş öğretmenliği bölümlerinde grafik eğitinde bilgisayar ve baskı teknolojisinin kullanımı
Using computer and printing tecnology education faculties at graphic training in art and handwork departments of education faculties
- Tez No: 217547
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NİHAT ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Günümüzde bilim, teknoloji gelisim hızı bakımından karsı koyulamaz bir sekilde ilerlemektedir. Bu teknolojik gelisimin her zaman tüketicisi de insandır. Ortaya çıkan ürünler -bazıları hariç- insan yasamını kolaylastırmaya yönelik kullanılmaktadır. Sanat ise teknolojiden farklı olarak insan ruhunun estetik bakıs açısını yansıtır. Hiç bir zaman yasamı kolaylastırmak gibi bir kaygısı olmamıstır. Tarihin farklı dönemlerinde sanatçılar ortaya koydukları eserleri yaparken o günün sartlarında temin edebildikleri malzemeleri kullanmıstır. Her dönemde sanat çalısmaları farklı biçimlerde, farklı malzemelerle ortaya konmustur. Sanat alanının bir kolu olan grafik de farklı dönemlerde teknoloji ürünlerinden etkilenmistir. Günümüzde grafik çalısmalarının var olus sebebi olan görsel iletisim, biçim noktasında tasarım ve uygulamada çok farklı noktalara tasınmıstır. Geçmiste el yordamıyla yapılan birçok çalısma günümüzde artık bilgisayar ortamında kolayca hazırlanabilmektedir. Grafik çalısmalarının tasarımdan basım sürecine kadar ki bütün asamaları bilgisayar ortamlarında hazırlanmaktadır. Egitimde de bilim ve teknolojinin gelismesiyle önemli degisimler olmustur. Bu degisim, hem materyal kullanımı hem de farklı ögretim yöntemleri açısından olmustur. Bu çalısma ile bütün bu sanat egitimi ve teknoloji alanındaki gelisim ve degisimlere biz nasıl uyum saglıyoruz, bunlar hakkında ögrenciler ne düsünüyor, var olan durum nedir sorularına yanıtlar aranmıstır. Egitimin alıcıları olan ögrencilere anket uygulaması yapılarak soruların cevapları alınmıstır. Sonuç olarak ortaya çıkan arastırma bulguları degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Today, science and technology develops so fast that it is almost impossible to catch up with. The consumer of this technology is always humankind. And the products, except some others, are used to make life easier. Art, different from technology, reflects the aesthetic perspective of human soul. It has never had the purpose of making life easier. Through different periods of life, artists used the materials they could find while creating their masterpiece. In every period art works are created with different materials and different formats. As a branch of art, graph has also been affected from technological products in different time periods. Visual communication, which is the reason of existence of graph work today, has been carried to enourmous levels in design and application. Many works that used to be done manually are now prepared in computers easily. And even, every level of graph works, from design to print, are prepared with computer technology. With the development of science and technology, education has been through important changes also. This change has been in material use and in different teaching techniques. Through this study, we try to find answers for ?how we get used to these changes and developments in art education and technology?, ?what do the students think about these??, ?what is the situation at hand??. The questions are answered by making surveys among students who are the receivers of education. The obtained survey results are evaluated.