Bir yönetim aracı olarak ekonomik katma deger ve bir uygulama
Economic value added as a management tool and an application
  1. Tez No: 217634
  2. Yazar: MEHMET ONUR AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MACİDE SOGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Ekonomik katma deger, faaliyetler sonucu elde edilen karlardan, sermayeninfırsat maliyetinin çıkarılması ile hesaplanır. Bir baska deyisle, ekonomik katmadeger, faaliyetler sonucu elde edilen karın, sermayenin maliyetini karsılayıpkarsılamadıgını göstermektedir. Yöneticiler üzerinde hissedara deger yaratmak içinartan baskılar, onları geleneksel muhasebe ölçülerini bir kenara bırakıp, degeryaratılıp yaratılmadıgını daha iyi ortaya koyan performans ölçülerini aramayayöneltmistir. Dolayısıyla ekonomik katma deger, son yıllarda isletmelerde oldukçaragbet gören bir performans ölçüsüne dönüsmüstür. Bu çalısmada isletmelerin birperformans ölçüsü olarak neden ekonomik katma degeri tercih ettikleri, ekonomikkatma degerin isletmelerde ne sekilde kullanıldıgı ve ekonomik katma degere dayalıfinansal sistemi uygulanırken karsılasılan problemler ele alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Economic value added (EVA) is calculated by subtracting the opportunitycost of the capital from profits generated. In other words, EVA calculates theadequacy of the operating profit whether being able to meet the cost of capital or not.Recent pressures on corporate managers to create shareholder value have led them toseek out performance metrics that capture value creation better than conventionalaccounting measures. Accordingly, EVA as a performance measure, has attractredconsiderable interest among organizations in recent years. This study discusses whycompanies are turning to EVA as a performance metric, how EVA is used and whichproblems arise when implementing the EVA financial system.