Stratejik bir yönetim aracı olarak faaliyete dayalı maliyetleme ile ekonomik katma değer sistemlerinin birlikte kullanılmasına ilişkin bir uygulama
An application of the integrated activity-based costing and economic value added systems as a strategic management tool
- Tez No: 241777
- Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KARCIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 227
Özet
İşletmelerin geleceklerini şekillendirebilmelerinde stratejik kararlar büyük bir öneme sahiptir. Etkili bir karar alma sürecinde maliyet ve performans ölçümlerinin önemi büyüktür. Son yıllarda ekonomi, teknoloji ve iş çevrelerinde çarpıcı değişimler olmuştur. Bu değişimler işletmelerin yönetim felsefelerinde ve maliyet yapılarında önemli değişikliklere neden olmuştur. Özellikle teknoloji alanındaki gelişmeler maliyet sistemlerinde bir revizyonu gerekli kılmıştır. Geleneksel maliyetleme sistemlerinin işletmelerin ihtiyaçlarına cevap vermemesi işletmeleri yeni ürün maliyeti hesaplama sistemleri aramaya yöneltmiştir. Bu arayışlar neticesinde Faaliyete Dayalı Maliyetleme (FDM) sistemi geliştirilmiştir. FDM sisteminin kullanılması işletmelerin alacağı stratejik kararlarda daha sağlıklı maliyet bilgilerinden yararlanmalarını sağlayacaktır, bunun sonucunda da işletmelerin hem rekabet güçleri hem kârlılıkları artacaktır. Ancak, FDM sermaye maliyetini dikkate almamaktadır. Son yıllarda bazı yazarlar FDM sisteminin bu eksikliğini gidermek için, FDM ile bir performans ölçüm sistemi olan Ekonomik Katma Değer (EKD)'in birlikte kullanılmasını önermektedir. Bu nedenle, çalışmamızın amacı, Birleştirilmiş FDM ve EKD sisteminin maliyet ve sermaye yönetiminde başarılı bir stratejik yönetim aracı olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Strategic decisions have a major importance in the shaping of the future of the businesses. The cost and performance measurements have a great importance in an effective decision-making process. There have been dramatic changes in the economic, technologic and business environments in recent years. These have caused significant changes in the management philosophies and cost structures of the businesses. Especially, developments in technology have required revisions for the cost systems of the businesses. Businesses have started to look for new product cost accounting systems on account of the fact that traditional costing systems do not meet the needs of them. As a result of this, the Activity-Based Costing (ABC) system has been developed. The use of ABC system will help businesses to make use of more reliable cost knowledge in their strategic decisions, thus increasing both their competitive power and their profit. However, ABC system doesn?t take capital cost into consideration. In recent years, in order to remove the shortage in ABC system, some authors have proposed that ABC system should be integrated with Economic Value Added (EVA), a performance measurement system. Therefore, the purpose of this study is to investigate whether to use the integrated ABC and EVA system as a successful strategic management tool in the cost and capital management.