Hastanelerde malzeme yönetim tekniklerinin hastane bütçesine yansıması ve Hospital Türk örnek olayı
Influence of product management in hospitals on hospital budget and Hospital Türk case study
  1. Tez No: 217653
  2. Yazar: KORAY MERDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK AKGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Sürekli gelişim ve değişim içinde olan insanoğlunun yaşam koşullarında meydana gelen iyileşme sınırsız olan ihtiyaçlarını daha da arttırmış, insanoğlu ihtiyaçlar hiyerarşisine üst basamaklardan devam eder olmuştur.Bu sınırsız ihtiyaçlar içerisinde, gelişen teknolojinin sunduğu mal ve hizmet üretim şekli de giderek ve büyüyerek devasa boyutlara ulaşmaktadır. İnsanlara bu hizmeti sunan örgütler için, bu ihtiyaçları karşılamak üzere hayatın her noktasında kullanılan malzemelerin üretilmesi, satınalınması, kullanıma sunulması da ayrı bir bilim haline dönüşmektedir.Çağdaş örgüt anlayışı içerisinde, malzeme yönetimi çeşitli birimler tarafından yürütülen bir alt sistem olmaktan çıkıp, başlı başına yönetilmesi gereken, idari bir birim olarak ortaya çıkmaktadır. Bu anlayışın gereği olarak, bu konuda örgüt hiyerarşik yapısının yeniden şekillendirilmesi, yetişmiş personel istihdamı, yetki ve sorumlulukların net ifadelendirilmiş olduğu bir organizasyon yapısı olmazsa olmaz halini almıştır.Malzeme Yönetim Sistemi bulunduğu örgütün yapısına bağlı olarak, örgüt içerisinde bağımsız bir birim ya da birimler içerisinde küçük bürolar halinde kurulabilir.Örgütlerin en önemli amaçlarından birisi yaşam eğrisinin mümkün olabildiğince uzun kılınmasıdır. Amacı gerçekleştirmeye yönelik en önemli araç da karın maksimizasyonudur. Bütçeye önemli bir kalem olarak yansıyan malzemelerin tedariki, satınalınması, depolanması, nakliyesi ve kullanıma sunulması, karın maksimizasyonun da önemli bir yer teşkil etmektedir. Örgütlerin, bütçe planları hazırlanırken malzeme yönetimi konusunda sağlayacakları başarı onlar için gelirler hanesine artı kalem olarak yansıyacak önemli bir etkendir.Bu düşünceden hareketle gerçekleştirilen bu çalışmada ilk olarak, malzeme yönetimi kavramı, bütçe kavramı, hastane kavramı ve bunlara ilişkin teorik bilgilere yer verilecek ve malzeme yönetiminin hastane bütçesine yansıması ilişkisinin incelenmesine yönelik araştırma, yöntem ve bulguları tartışılacaktır.
Özet (Çeviri)
The improvement in the life conditions of the continuously developing and changing human being has increased the endless needs of him, and he has been going on with the hierarchy of needs at the top levels.Among these endless needs, the means of good and service production has changed and reached an amazingly huge size. For the organizations offering this service, producing, purchasing and introducing the product which has been used to satisfy our needs have become another branch of science.Within the horizons of modern organizations, managing the product has ended to be a sub-system which is executed by various units and has turned into an administrative unit which has to be managed on its own.As an outcome of this appreciation, it has become necessary to reshape the hierarchal structure of the organization, to employ qualified personnel, and to create an organizational structure in which authorizations and responsibilities are definitely defined.Product Management System can either be an independent unit in the organization or be little offices in the other units as to the structure of the organization.The first of the most important aims of the organizations is to render the life curve as long as possible. In order to reach this aim, the most crucial medium is maximization of the profit.Product supplying, purchasing, storing, transporting and offering for use; every one of them is an important entry on the budget and they occupy a significant place on the way of maximization of the profit.While planning their budgets, the success of organizations in product management is an important factor which will be on the income part as a plus entry.This thesis has started with this idea and it will first give the concept of product management, of budget, of hospital and theoretical information related to these and then discuss the research, method and results of the study of reflecting the product management to the hospital budget.