Sistem mühendisliği yaklaşımı ile gemi çarpışmalarının önlenmesi
  1. Tez No: 2178
  2. Yazar: DEMİR SİNDEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HANYALOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 1984
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
VII O.ZET Aşağıdaki çalışmada gemi çarpışmaların önleme konusunun önemi ve kontrol teorisinin tarihçesi giriş bölümünde verilmiş tir. İkinci Bölümde sırası ile NEWTON, LAGRANGE ve HAMILTON Mekaniği varyasyonel' hesap açısından yorumlanarak hem aralarındaki ilişki yerilmiş hem de bunların modern kontrol teorisinin çıkış noktası olduğu gösterilmiştir. Modern kontrol teorisinin iki temel formülasyonündan önce BELLMAN tarafından geliştirilen Dinamik Programlama verilmiş. Teorinin varyasyonlar hesabı ile ilişkisi açıklanmıştır. Ayrıca problemin çözümü için aranan fonksiyonelin gradyanmın sistemin durum değişkenleri cinsin den bir LIAPT3N0V Fonksiyonu olduğu gösterilmiştir. Sonra ikinci yaklaşım olan PONTRYAGIN ' in Maximum Prensibi ele alınmış yine varyasyonlar hesabı ile ilişkisi verilerek formülasyon tamamlan mıştır. Ayrıca her iki yaklaşım için de gemi navigasyonu ile ilgili uygulamalar verilmiştir. Optimal kontrolün fonksiyonel analize dayalı formülasyonu da verilerek problemin lineer ye nonlineer hal için çözümün en genel, şekli elde edilmiştir* Üçüncü Bölümde ise KALMAN Öngörü ve Kontrol yöntemi verilmiştir. Teori öngörü için geliştirilmiş sürekli ve ayrık halVIII. ayrı ayrı ele alınmıştır. KALMAN Filtresinin stokastik süreç, nümerik analiz ve vektörel analiz açısından yorumu verilmiştir. Yaklaşım, ile ilgili üç uygulama verilmiştir. Bunlar stokastik akıntıya maruz bir geminin rotasının düzeltilmesi» hedef geminin koordinatlarının doğru olarak belirlenmesi ve kanal içinde seyreden bir geminin koordinatlarının belirlenmesidir. Dördüncü Bölümde ise önce matris oyunlarının temeli verilmiş 'strategic*, 'payoff* gibi temel kavramlar açıklan- ımıştır. Buna bağlı olarak diferansiyel oyunlara geçilerek sıra sı ile yakınsama problemi, varyasyonel yaklaşım incelenmiştir. Dinamik oyunların formülasyonu ise yine Dinamik Programlama ve Maximum Prensip ile gerçekleştirilmiştir. Matris ve Dinamik Oyunların nümerik çözüm yöntemleri verilmiştir. Beşinci Bölüm nümerik uygulama ve simülasyonlara ayrıl mıştır. Çarpışmayı önleme açısından iki hal ele alınmıştır.. Bunlardan biri karadan gemi trafiğini kontrol sistemi diğeri ise gemi içinde bulunup görevi çatışmayı önleme olan öngörü Ve kontrol sistemidir. Birinci grup sistem için İstanbul Boğazında Gemi İzleme Problemi ile alınmış, geliştirilmiş bir bilgisayar programı ile son yıllarda meydana gelmiş önemli bir çarpışma kazasının simülasyonu verilmiştir." Ayrıca koordi natların daha doğru değerlerinin elde edilmesine çalışılmışIX buna ait nümerik uygulama örnekleri verilmiştir * Hataları azalt mak için kullanılan filtrenin ayrık durum denklemleri çıkarılıştır. Ayrıca bilgisayarda işlenecek 'data' yi azaltan bir yöntemin işleyiş algoritması verilmiştir. îkinci grup için önce Üçüncü Bölümde değinilen iki problemin çözümü verilmiştir. Daha sonra, matris oyunları için de basit ve tek adımlı bir uygulama, verilmiştir. Dinamik oyun için ise uygulama MARINER sınıfı iki geminin manevra denklemleri ele alınıp başlangıç ve sınır şartları altında integre edilmiştir. 'Performans Index1 inde yer alan dürüm değişkenleri (gemi yörüngesi) gaye ^fonksiyonu ve, dümen açıları zamana bağlı olarak verilmişlerdir. Altıncı Bölüm ise sonuçlara ayrılmıştır. Çalışmanın sonuçları teorik ve uygulama açısından verilmiştir. Ayrıca açık problemlere ve gelecekte yapılabilecek araştırma çalışmalarına değinilerek çalışma bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the following work a system engineering approach hâs been applied to ship collision avoidance. First the calculus of variations has beep studied in some detail. The search of extremum of functionals has been explained. Considering the particular forms with respect to variables and their derivatives The solution methods corresponding: to each of such cases have been given. The principles of LAGRÂNGIAN and HAMJLTONİAN Agamies have been outlined in order to generalize thenconcept of NEWTONIAN d3raamical system and to obtain a new framework for the state space approach. This formulation has been considered as the basis of the modern system and control theory. KALMAN' s axioms have.been recalled by studying the formulation of the state equations. The linearity and the nonlinearity of this equations have been studied separetely giving the corresponding solution methods;. As an application example, the state equations of the lateral motion of a ship have been deve lopped for the linear case and the general manoeuvring equations for the nonlinear case. Two fundamental approaches to the solution of the optimal control problems the“dynamic programming”of BELLMAN. and theXİ“maximum principle”of PONTRYAGIN have been studied and formulated separately. The interrelation between these two formulations has been studied. The reciprocity of these two principles, at least in principle has also been shown. Some examples have also been given for each