Milletlerarası Özel Hukukta kaçırılan veya alıkonan çocukların iadesi
Securing the return of abducted or retained children inprivate International Law
- Tez No: 217850
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ŞANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 326
Özet
Uluslararası alanda çocukların kaçırılması, milletlerarası özel hukukun güncel birsorunudur ve sıklıkla gündeme gelmektedir. Tezimizde, ebeveynleri tarafındanmilletlerarası alanda kaçırılan çocukların iadesi ile iadede izlenecek usulü prosedür ve deiadenin reddi sebepleri özel hukuk kapsamında incelenmiştir. Konuya ilişkin Türkiye'nintaraf olduğu milletlerarası sözleşmeler incelendiği gibi, çocuk hukukuna ilişkingelecekteki gelişmeleri görebilmek ve bu gelişmelerin Türk hukukuna olası etkisiniyorumlayabilmek adına Türkiye'nin halihazırda taraf olmadığı ancak olmayı düşündüğüveya henüz yürürlüğe girmemiş olmakla birlikte imzalamış olduğu sözleşmeler de sınırlıolarak ele alınmıştır.Çocuk hukukundaki güncel gelişmeler, çocuğun yüksek menfaatinin her zamaniçin, ebeveynlerin sahip olduğu velâyet sorumluluğunun üzerinde ve ondan öncelikliolduğunu göstermektedir.Bunun yanında hukuki bir terim olmayan, ancak gerek uluslararası sözleşmelerdeve gerek yeni hazırlanan milletlerarası özel hukuk mevzuatlarında öncelikle tercih edilenbir bağlanma noktası olan ?mutad mesken? kavramı üzerinde ağırlıkla durulmuştur.Çocuğun mutad meskenini tayine yönelik doktrindeki farklı görüşler irdelenmiş veçocuğun yaş aralığına göre çeşitli ihtimaller dikkate alınarak sonuçlar çıkartılmıştır.Sözleşmelerin yorumlanmasına ışık tutan mevcut uygulamaları görebilmek ve sağlıklı birtahlilde bulunabilmek için milli mahkemeler ile yabancı mahkeme içtihatları birlikte elealınmıştır.
Özet (Çeviri)
International abduction of children on civil matters is an important matter inPrivate International Law. Our thesis seek to examine the legal regime of return reasonsdue to wrongful removal and retentions of children. The subject is considered on civilmatters solely. Abduction of children is subject to various international conventionswhich Turkey has ratified most of them whereas a signatory state for others. Thereforerecently regulated conventions are examined as well ,to show developments on thatmatter.The current developments on child law shows that, the best interest of the childmust be considered always at first rather than custody right of the parents.Habitual residence is examined in detail in our thesis as well. Despite of using asto define physical situation rather than a legal concept it was chosen as a commonconnecting factor in current conventions. Doctrines on habitual residence is examined inorder to explain the concept from different view points. We also concern kinds of courtjudgments differing form State to State in order to introduce the application of the relatedconventions in practice.