Sözleşmeye aykırılıktan doğan manevi tazminat
Moral damages arising from the contradiction to agreement
- Tez No: 217849
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 341
Özet
Arzu Arıdemir tarafından hazırlanan ?Sözleşmeye Aykırılıktan Doğan Manevi Tazminat? başlıklı doktora tezinde, incelenen hukuki sorunlar, genel olarak, Türk Hukukunda sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine göre manevi tazminat talep edilmesine olanak sağlayan bir yasal dayanak bulunup bulunmadığı, manevi tazminat borcunun hangi koşulların gerçekleşmesi halinde doğacağı ve haksız fiil sorumluluğu yerine sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine göre manevi tazminat talep edilmesi halinde doğacak hukuki sonuçlardır.Tezin birinci bölümünde, BK m.98 f.II'nin atfıyla BK m.49 ve BK m.47'nin kıyasen uygulanması ile sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine göre manevi tazminat talep edilebileceği belirlenmiştir. Ayrıca BK m.98 f.II'nin BK m.47 ve m.49'a yaptığı atfın kapsamı, BK m.47 ve m.49'un uygulama alanı, özellikleri dikkate alınarak tespit edilmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise, sözleşmeye aykırılıktan doğan manevi tazminat borcunun doğması için gerekli olan koşullar incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, sözleşmenin nisbiliği ilkesi ve istisnaları çerçevesinde, sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine göre manevi tazminat talep edebilecek kişiler belirlenmiştir. Bu bölümde ayrıca haksız fiil sorumluluğu yerine sözleşmeye aykırılıktan doğan sorumluluk hükümlerine göre manevi tazminat talep edilmesi halinde doğacak pratik sonuçlar da açıklanmıştır. Tezin her bölümünde, incelenen hukuki sorunlar ile ilgili olan özellikle İsviçre Hukukundaki ve Alman Hukukundaki yasal düzenlemeler, doktrindeki görüşler ve yargı kararları dikkate alınarak, incelenmiş ve varılan çözümlerin, Türk Hukukundaki sorunların çözümüne etkisi olup olmadığı araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Arzu Arıdemir?s dissertation which is entitled as ?Moral damages arising from the contradiction to agreement? is analysing generally whether there are any legal basis which is providing the claim for moral damages in case of a contradiction to agreement, under which conditions moral damages arise and the legal conclusions arising from the claim of such damages based on contradiction to agreement instead of wrongful act.In the first section of the dissertation it is determined that moral damages can be requested based on the contradiction to agreement according by analogy to BK 47 and 49, with the reference of BK 98. Also the scope of the reference of BK 98, field of practice and features of BK m.47 and m.49 is determined. In the second section of the dissertation, the conditions are analysed under which the moral damages in case of contradiction to agreement arise. These are the general conditions of liability in case of contradiction to agreement as the cause of moral damages, while on the other hand the specific conditions that are the reason of moral damages to arise according to BK47 and 49 applied by analogy with reference of BK 98/II.In the third section, the individuals who may claim such damages are determined with reference to the relativeness and exeptions of relativeness of an agreement. The practical consequences of demanding such damages are also explained in this section. In each section of the dissertation especially the legal arrangements, doctrine and jurisprudence of swiss and german law systems are analysed and the conclusions are inspected whether they are effective in solving the issues in Turkish Law System.