Ceza hukukunda kasttan doğan sübjektif sorumluluk
Subjective responsibilty arising from intent in the criminal law
- Tez No: 217867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Kast, ceza hukukunun en temel konularından biri olmasına rağmen henüzüzerinde uzlaşılmış bir içeriğe sahip değildir. Bu sebeple, yetkin bir kast kuramıgeliştirebilmenin ön şartı, kavramı tarihsel gelişimi içerisinde analize tabitutabilmekle mümkündür. Tüm bu gerekçelerden ötürü, çalışmamızda, önceliklehareket teorileri bağlamında kastın konumu ele alınacak ve daha sonra varılansonuçlar dahilinde kastın hukuk dogmatiğindeki karşılığının belirlenmesineçalışılacaktır. Bu bağlamda kast-taksir ayrımı, kusur-kast ilişkisi ve bilhassa olasıkastla ilgili olarak doktrinde geliştirilen kuramlar da irdelenmeye çalışılacaktır.
Özet (Çeviri)
Intent, though being one of the pedestal issues of the criminal law, does nothave a compromised content. Therefore, the prerequisite to develop a competenttheory on the concept of intent involves an analysis of it within its historicalprogress. Based on these assumptions, in our thesis, first, the position of intent willbe taken into consideration in the context of conduct theories. Then, with respect tothe results of this, we will try to define the reflection of the concept of intent in thepositive law. In the context, the intent-negligence divison, the culpability-intentrelation, and particularly the theories developed in the doctrine regarding the doluseventualis will be explicated.