Bilgi toplumu ve küreselleşmenin şekillendirdiği kongre turizminin Türkiye'deki durumu (İstanbul örneği)
Congress tourism shaped by information society and globalisation, and its status in Turkey (example of Istanbul)
  1. Tez No: 217868
  2. Yazar: MEHMET ONUR GÜLBAHAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİR KUTLUATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Turizm, Economics, Tourism
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
İnsanlığın başlangıcından bu yana, toplum hayatının ve teknolojiningelişmesine paralel olarak, ekonomik faaliyetler de giderek yaygınlaşmakta vedeğişmektedir. İnsanoğlunun boş zamanı ve harcanabilir geliri arttıkça, ilk başta çokaz bir zümrenin ticaret, zevk, sağlık gibi kısıtlı amaçlarla katıldıkları seyahatler şekildeğiştirmiş ve günümüz turizm anlayışı ortaya çıkmıştır. Küreselleşme, birçokekonomik faaliyete yön vermesinin yanı sıra, kendisinin doğal sonucu olarakbilgilerin, fikirlerin, teknolojinin paylaşımı anlamında kongrelerin artmasını,özellikle uluslararası kongre faaliyetleri dolayısıyla kongre turizminin gelişmesinisağlamıştır. Sanayi Devrimi ile birlikte büyük artış kaydeden uluslararası kongreler,II.Dünya Savaşı'ndan sonra ihtiyaç duyulan diğer hizmetlerle birlikte kongreturizmini ortaya çıkarmıştır. Çok kapsamlı bir hizmet sektörü olan kongre turizmialanında, profesyonel ve uzmanlaşmış kurumlar faaliyet göstermektedirler. Busektörün en önemli ihtiyaçlarından biri olan mekan sorunu, hem özellikle beş yıldızlıotellerin salonlarıyla, hem de gerek büyüklük, gerek kullanılan teknolojinin yeterliolduğu kongre merkezleriyle çözülmektedir. Kongre turizmi, diğer turizm çeşitlerinegöre çok daha fazla ekonomik katkıya sahip olması, ev sahibi halkın eğitim ve bilinçseviyesini arttırması gibi nedenlerle dünyada hızla gelişmektedir.Kongre turizmi alanında özellikle Avrupa ülkeleriyle karşılaştırıldığındaülkemiz henüz çok yeni olmasına rağmen, son yıllarda ev sahipliği yaptığı başarılıorganizasyonlarla birlikte, önemli bir kongre ülkesi olma yolunda hızlailerlemektedir. Özellikle, ülkemizdeki uluslararası kongrelerin %80'den fazlasınınyapıldığı İstanbul, tarihi-kültürel altyapısı ve diğer birçok avantajıyla kongreturizminin yıldızı olmaya adaydır.Bu açıdan, ülkemizin ve özellikle İstanbul'un kongre turizmi ile ilgili avantajve dezavantajları basılı kaynaklardan ve güncel yayınlardan araştırılmakta, ayrıcaİstanbul'da bulunan ve kongre turizmi faaliyetlerine ev sahipliği yapan beş ve dörtyıldızlı otelleri kapsayan bir alan çalışmasıyla, son yıllarda kongre turizmi alanındayaşanan gelişmeler incelenmeye çalışılmaktadır. Bulgular SPSS yöntemiyle ortayakonmakta ve yorumlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Since the beginning of humanity, economic activities have been increasingand changing their formation as a result of public life and technology developments.As spare time and income of mankind has become enough, travels that used to bemade by a few high ranked people for trade, joy and health have changed and today?stourism concept has come forward. As well as directing numerous economicactivities, globalization helped congresses -in which technology, ideas and knowhoware being shared- to increase, and ended up with emerging congress tourismespecially as of international congresses. International congresses have made a bigprogress after the Industry Revolution, but congress tourism has begun after theII.World War. Professional and specialist establishments work in this very complexindustry. One of the most important problems in congress tourism is the place of theorganizations, and this problem has first been solved at the 5* hotels, and then bybuilding convention centers that are great enough with all the technical equipments,the bigger events have moved to these places. Congress tourism is growing very fast,because of having more economic power than other tourism types and increasingeducational and consciousness level of the hosting people.Although being a very new in congress tourism comparing with especiallydeveloped European countries, Turkey is a becoming a very important conventiontourism country, who has recently organized several international conventions withgreat success. Hosting more than %80 of Turkey?s international congresses, Istanbulis a candidate to be the rising star of this sector with its historical and culturalinfrastructure and lots of other advantages.Therefore, a research is being made to determine the advantages anddisadvantages of Istanbul in convention tourism through the published documentsand current issues. Also an area research covering the 5 and 4 stars hotels, who arecurrently hosting organizations of this kind is being made to see the latestdevelopments about convention tourism in Istanbul. The results are being evaluatedby the help of SPSS method.