Ceza usul hukukunda uzlaşma kurumu
Mediation process within the procedural penal law
  1. Tez No: 217892
  2. Yazar: EBRU GÜMÜŞEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÜNVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Ceza Usul Hukukunda Uzlaşma Kurumu ? başlıklı tezim üç bölüm ve sonuçkısmından oluşmaktadır.Birinci bölümde, uzlaşma ihtiyacının doğuş sebepleri incelenmiş, bireyler ve toplumiçin faydaları belirtilmiştir. Bu çerçevede cezalandırmanın taraflara yarardan çok zararverdiği, çözüm sağlayıcı bir yol olmadığı vurgulanmıştır.Uzlaşmanın, anlaşmazlık ve uyuşmazlık hallerinde ortaya çıktığı ele alınmıştır.Devamla uzlaşmanın terim olarak açıklaması, kavram olarak nitelendirmesiyapılmıştır. Uzlaşmanın amacına değinilmiş, temel ilkeleri kapsamlı olarak açıklanmıştır.Yine bu bölümün üçüncü kısmında uzlaşmanın tarihsel gelişimi İslâm Hukukuna geniş olarakdeğinilmek suretiyle anlatılmıştır.Tezimizin ikinci bölümünde, karşılaştırmalı hukukta uzlaşma inceleme konusuyapılmıştır. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler ve Avrupa Konseyi nezdinde cezai konulardauzlaşma konusu araştırılmıştır. Bazı ülkelerdeki durum ve uzlaşma uygulaması bildirilmiştir.Bu bölümün üçüncü kısmında ise, 5560 sayılı kanun öncesinde ve sonrasında TürkHukukunda Uzlaşma Kurumu maddi, usuli koşullara değinilmek suretiyle açıklanmıştır.Üçüncü bölümde ise, uzlaşmanın benzer kavram ve kurumlarla ilişkisi karşılaştırmayapmak suretiyle irdelenmiştir.Tez, uzlaşma kurumu hakkında kanaatimizi açıklayan ve çalışmanın toplu birdeğerlendirmesini içeren sonuç kısmıyla neticelendirilmiştir
Özet (Çeviri)
This thesis named ? Mediation Process within the Procedural Penal Law ? is composed ofthree parts and the conclusion.In the first section the emerging needs for mediation are investigated and its benefits for thesociety are carefully considered. Within this framework, the evidence of punishment isdetermined as an harmful subject for it forwards detriments rather than beneficial results,leading to inconvenience in problem solving processes. Thus the resultant concept ofmediation that emerged from the disagreements, conflicts and disputes are dealt with; theterm of mediation is explained and qualified as a signifying concept. The historicalbackground is explained. Consequently, it?s conception with regard to similar subjects arecompared and discussed.In the second part of the first section, ? mediation in penal matters ? is investigated within theinternational norms like in the societies of United Nations and European Union.Subsequently, these general conditions in Countries and respective opinions are explained.In the third part of the second section, Mediation Process in Turkish Law before and after thecode no. 5560 is explained regarding the material and procedural conditions attributed tolegal drafts.In the third section, the legal status of ? mediation ? and procedural framework of mediation inthe legislative process is submitted.The thesis is concluded wit the overall evaluation of the work done and our contentment onthe subject of mediation.