Vergi yargısında yürütmenin durdurulması
Stay of execution in tax judgement
- Tez No: 217891
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA EKMEKÇİ ÇALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
dari islemler tesis edildikleri anda hukuka uygun sayılır ve idare tarafındanyürütülebilir. dari islemin yürütülebilirligini askıya alarak onun etkisiz halegetirilmesi ise idari yargıda açılacak davada verilecek yürütmenin durdurulmasıkararı ile mümkün olmaktadır. Bu çalısmada yürütmenin durdurulması kurumu vergiyargısı yönünden incelenmis idari mahkemelerde verilen yürütmenin durdurulmasıkararları ile vergi mahkemeleri tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararlarıarasındaki fark ortaya konulmustur. Yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesiiçin usule ve esasa iliskin kosullar sayılmıs, yürütmenin durdurulmasına itirazkurumu etraflı bir sekilde incelenmistir. Çalısmanın son kısmında ise yargıkararlarının yerine getirilmesi ve yerine getirilmemesinden dogan sorumluluk özlübir sekilde açıklanmıstır. Danıstay kararlarından örnekler verilmis ve uygulama ilemevzuattaki durum ortaya konulmustur. Sonuç olarak ise yürütmenin durdurulmasıkararı verilebilmesi için aranan sartlar her olay için ayrı ayrı degerlendirilmeli,Kanun'da yer alan iki sartın birlikte gerçeklesmesi her olayda aranmamalıdır. dariyargı tarafından verilen yürütmenin durdurulması kararı sayısının azaltılması,yürütmenin durdurulması kararı verilebilmesi için gereken sartları zorlastırmakladegil, kamu görevlilerindeki zihniyet degisikligi ve hukuk devleti olmanıngereklerinin yerine getirilmesi ile mümkün olacaktır. Ayrıca yargı kararlarınınuygulanmasının temini için mevzuatta var olan zorlayıcı hükümlerin isler halegetirilmesi ve bu konuda bölge idare mahkemelerine baglı olarak kurulacak idarisavcılık gibi yeni kurumların olusturulması idari uyusmazlık sayısının azaltılmasınısaglayacaktır. Böylece idari yargının is yükü hafifleyecek, yargılama faaliyetihızlanacak ve adalete olan güven duygusu saglanmıs olacaktır.
Özet (Çeviri)
The administrative acts are deemed as appropriate for law at the moment theyare established and they can be carried out by administration. Making it inactive bysuspending of the execution of the administrative act is also possible with thedecision related to suspension of the case which will be opened at administrativejudgement. In this study, the stay of the execution has been scrutinized in terms oftax judgement, and the differences between the decisions related to stay of theexecution given by the administrative courts and the decisions related to stay of theexecution given by the tax courts are presented. The conditions related to style andprinciple for giving the decision of stay of the execution have been listed, and theobjection system related to stay of the execution has been scrutinized in detail. At thelast part of the study, the responsibility stem from carrying out or not the decisionsgiven of the judgement has been explained in detail. Consequently, the conditionswhich are indispensable for giving of the decisions to suspend the execution have tobe evaluated separately. The rule related to realizing of the two conditions togetherset forth in the law shouldn't be required for every events. Decreasing of thedecisions given by the administrative judgement related to stay of the execution willnot be possible by hardening the conditions required for giving the decision related tostay of the execution, but it will be possible with improving of the conscious of theofficials and realizing the necessary conditions to be a constitutional state.Application of the decisions given by the judgement, is possible putting into actionthe compelling provisions set forth in the Codes and it is also possible establishing ofthe new establishment like administrative prosecutor offices which will be bound tothe regional administrative courts.