Paris Mekteb-i Osmanisi'nin kuruluş, amaç ve işlevi
Establishment, purpose and function of Mekteb-i Osmani in Paris
  1. Tez No: 218113
  2. Yazar: MEHTAP AY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEKİR KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Modernlesmenin geregi olarak, Osmanlı devleti'nin son dönemlerinde geleneksel egitim sistemini düzeltmek ve yenilemek için bazı tesebbüslerde bulunulmustur. Bu reformlar çerçevesinde Osmanlı Hükümeti tarafından Paris'te Mekteb-i Osmani adıyla özel bir okul açılmıstır. Mekteb-i Osmani yurtdısında açılan ilk ve tek okuldur. O dönemde, Fransa'nın degisik okullarında çogu askeri okul mezunu birçok Türk ögrenci vardı. Bu ögrenciler egitimlerini tamamlamaları için Osmanlı Hükümeti tarafından Fransa'ya gönderilmislerdi. Fransızcaları yetersizdi. Ancak Etat-Major, St. Cyr ve diger önemli Fransız okullarına kabul edilmeleri için yeteri derecede Fransızca bilmeleri gerekmekteydi. Ögrenci sayısı arttıkça onları denetlemek zorlasıyordu. Bu nedenle Cemil Pasa, Paris'te askeri bir hazırlık okulu kurulmasını önerdi. Mekteb-i Osmani'nin kurulma nedenlerinden biri de Mehmed Ali Pasa'nın Paris'te açtıgı Mısır Mektebi'dir. Mekteb-i Osmani 1857 yılında Grenelle Mahallesi Violet Sokagındaki büyük bir kiralık binada açılmıstır. Mektebin ilk müdürü Ali Nizami Bey'dir. Osmanlı Hükümeti tarafından kurulmasına ragmen, Fransız Milli Egitim Bakanlıgı'nın himayesinde faaliyetini sürdürmüstür. Masraflarının fazla olması nedeniyle 1864 yılında kapatılmıstır. Belki de kapatılmasındaki en önemli neden Galatasaray Lisesi'nin açılmasıdır.Özet olarak; kısa ömürlü olmasına ragmen, Mekteb-i Osmani Türk Egitim Sistemi'nin modernlesmesinde önemli bir deneyim olmustur. Bu okuldan mezun olan bazı ögrenciler sonraki yıllarda general, egitimci, mühendis ve devlet adamı olarak karsımıza çıkmıstır. Bütün bu nedenlerden dolayı Mekteb-i Osmani 19. yüzyıl'da Osmanlı mparatorlugu'nun modernlesmesinde temel bir unsur olmustur.
Özet (Çeviri)
n late Ottoman times some efforts were made to modify and reform the traditional educational system because of the modernization of Ottoman Empire. For this that a particular school established in Paris by the Ottoman Government. It was called the ?Mekteb-i Osmani?. It was the first and unique Ottoman school established abroad. At that time, there were a great of number Turkish students in various French school. Most of them were graduates of Turkish military schools and they had been sent to France by the Ottoman Government to complete their education. These students were so deficient in French. But for admission to the Etat- Major, St. Cyr and others of the important schools, they had to know French enough. As number of students grew, it became difficult for Ottoman authorities to provide supervision over them. Therefore Cemil Pasa suggested to establish a military preparatory school in Paris. One addiotional reason for the founding of the Mekteb-i Osmani was Egypt school in Paris. This school was established by Mehmed Ali Pasa. The Mekteb-i Osmani was opened in a large rented house in the Grenelle ward and the Violet Street in 1857. Ali Nizami Bey was appointed as the first director. Although founded and supported by the Ottoman Government, it was under the patronage of the French Minister of Public Education. The Ottoman School in Paris wasclosed in 1864 because of its high expenditure. But perhaps the most important reason in the decision to close the Mekteb-i Osmani was Galatasaray Lycee. n brief although its lifetime was short, Mekteb-i Osmani is an important experiment in the modernization of Turkısh education. Some students who studied in this school later became famous as generals, educaters, engineer and statesmen. For all that the Mekteb-i Osmani is of primary study in the modernization of the Ottoman Empire in the nineteenth century.