İlhanlı Hükümdarı Ebu Sa'id Bahadır Han döneminde Doğu Anadolu(1317-1335)
The east Anatolia in the period of Khan of Ilkans Abu Sa'id Bahadır (1317-1335)
  1. Tez No: 218112
  2. Yazar: KEMAL RAMAZAN HAYKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortaçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
lhanlı devletinin son büyük ilhanı olan Ebu Sa`id Bahadır Han'ın saltanatı lhanlıların slamlasma ve Türklesme sürecinin tamlandıgı dönemdir. lhanlılar, bu dönemde kültürel dönüsümleriyle birlikte siyasi ömürlerini de tamamlamıslardır. Uzunca bir zamandır farklı dinlerin çekismesine sahne olan lhanlı Hanedanı'da Gazan döneminden sonra slamlasma süreci baslamıstı. Fakat bu olgunlasma döneminde hanedanlık slam içi mezheplerin çekismelerine sahne olmustu. Ebu Sa`id devrinde slamlasma süreci tamamlanmıs lhanlı Hanedanı artık bütünüyle slamlasmıs slam içinde de Sünnîlesmis bir yapıya kavusmustu. Ebu Sa`id Bahadır Han dönemimde Mogollar, Anadolu'nun yerli bir unsuru haline dönüsmüsler ve buradaki kültürel ortama uyum saglamıslardır. Ebu Sa`id Bahadır Han'ın saltanatının ilk yıllarında karısıklıklar bas göstermisse de zamanla ülke genelinde sükûnet ve refah saglanmıstır. Ebu Sa`id halkı rahatsız eden ve isyanlara sebep olan vergi sisteminde düzenlemeler yapmıs ve yayımladıgı fermanlarla haksız vergi toplanmasını önlemeye çalısmıstır. Bu durum Sultanın halk tarafından sevilmesine yol açmıstır. Ebu Sa`id Bahadır Han döneminin en önemli simaları Emir Çoban ve ogullarıdır. Vezir Emir Çoban devlet mekanizmasında oldukça etkin bir isimdi. Saltanatının ilk devresinde Emir Çoban'ın gölgesinde kalan Ebu Sa`id Han sonları Emir Çoban'ı devlet yönetiminden tasfiye etmeyi basarmıstır. Emir Çoban'ın oglu olan Demirtas Noyan, Anadolu genel valiligi yapmıs buradakudretli bir yönetim sistemi kurmus ve adil bir yönetim anlayısına sahip olmustu. Demirtas Noyan'ın valiligi sırasında Anadolu'da dirlik ve düzen saglamıstı. Fakat Demirtas Noyan'ın bu kudretine güvenerek Anadolu'da bagımsızlıgını ilan etmesi ve ardından yasanan olaylar Ebu Sa`id Bahadır Han devrinin önemli siyasal gelismelerindendir. Ebu Sa`id Bahadır Han döneminde Dogu Anadolu'ya kaydırılan lhanlı tümenleri ve bunların aileleri Dogu Anadolu'da kalıcı olacak olan ve hala daha günümüzde varlıgını sürdüren Mogol nüfusunun artmasında önemli katkı saglamıstır.
Özet (Çeviri)
The last emperor of the lkhans government Abu Sa`id Bahadır time is one of the important periods of being Muslim and Turk in the time of the Moguls. The Gazan period which was a place for long-time wars of religions but they couldn?t survive of the sect calshes between religions and then completely transformed into the a Islamized Islam with having a Sunni structure in the period of the Ilkhans Emperor Abu Sa`id. In the time of Abu Sa`id Bahadır emperor the Moguls were regarde as a local component of the Anatolia and with adaprting themselves to this period the time of being Turk was started. Even though the time of Abu Sa`id Bahadır emperor was started with turmoils and inner disorder, throfh the mid time of the kingdom time of wealthy and stillnes started. The excessive amount of taxes which angered the people and triggered many uprisings were arranged again even if it had been costful to the government and Ebu Sa`id banned collecting unjust tax, which caused people to love him. The most important figures of this period are Emir Çoban and his sons. The vizier Emir Çoban has a very crucial effect in the government effect. It was such an effect that he was generally more effective than the emperor himself. . Abu Sa`id who were in the shadow of the Emir Çoban succeeded to discharge him in the first periods of the kingdom.Demirtas Noyan, the son of the Emir Çoban, was the general mayor of Anatolia and he managed to set up a powerful