İletişimin stratejikleştirilmesi: kılavuz kitaplar, kişisel gelişim kursları ve iletisim eğitimi seminerlerinin eleştirel bir değerlendirmesi
Stratagem of communication: a critical evaluation of guide books, personel development courses and communication training seminars
- Tez No: 218163
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK BEYBİN KEJANLIOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 462
Özet
İletisim becerileri kavramına odaklanan değişik yaklaşımlar hemekonomik faaliyet alanında, hem de gündelik yaşamda etkinliğini artırmıştır. Buçerçevede olumlamacı bir iletişim anlayışı egemen hale gelmeye başlamıştır.İletişim becerilerini geliştirme eğitimi kamu ve özel sektörde erişkin eğitimininayrılmaz bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Tez çalışmamız, iletişime yönelikbu popüler ilginin dinamiklerini ve bu iletişim kavrayışının ortak noktalarınıortaya koyarak bu iletişim kavrayışına karsı eleştirel bir bakış açısı geliştirmekamacındadır.İletişim odaklı çok satan kılavuz kitaplarda ve iletişim ile ilgili seminerve kurslarda iletişim olgusu kişilerarası iletişim ekseninde ele alınmaktadır.İletişimi birey psikolojisi kapsamında ele alan bu yaklaşımlar iletişiminkapsamını daraltmaktadır. Bu olumlamacı çerçeve iletişimin toplumsal güçilişkilerindeki rolünü ele almamaktadır. Buna karşın işletme, yönetim ve kişiselgelişim yazınında öne çıkan bu `yeni' iletişim kavrayışı eşitlikçi, katılımcı,demokratik, insan odaklı, yeni ve nitelikli olduğunu ve özgürlük, açıklık veiçtenlikten yana olduğunu öne sürmektedir. Tezimiz iletişim odaklı çok satankılavuz kitaplar ve iletişim eğitimi seminer ve kurslarını inceleyerek bu iddialarıngeçerliliğini sorgulamaktadır. Yapılan sorgulama sonucunda yeni iletişimyaklaşımlarının bütün bu iddialarının geçersiz olduğu saptanmıştır. Tezkapsamında incelediğimiz kitaplara ve kurslara bütünüyle olumlamacı birdilin/kültürün egemen olduğu ve bu yaklaşımların kuramsal bilgiye ve eleştirelyaklaşımlara karşıt oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Various approaches that focused on communication skills have becomeinfluential in the arena of economic activities and in daily life. An affirmativecommunication approach became dominant in social life within this framework.Education for developing communication skills has turned out to be an indivisiblepart of adult education in private and public sector. The main aim of this thesis isto develop a critical approach against this affirmative communication approach.This study analyzes how communication is described in popular books andeducational seminars and courses focused on communication.The affirmative approach which handles communication within theframework of individual psychology makes narrower the content ofcommunication and ignores the role of communication within social powerrelations. In spite of this, this ?new? communication conception which is alsodominant in the management, administration and the personal developmentliterature claims that its approach to communication is equalitarian,participatory, democratic, human-oriented, new, qualitative and supports free,open and friendly communication. This study investigates the validity of theseclaims by examining the guide books and communication seminars and courses.All the claims of the ?new? communication approach are proved invalid. Anaffirmative language/culture, which is against theoretical knowledge and criticalevaluation, is dominant in guide books and communication seminars and courses.