Kazak Türkçesinin merkezi, kuzey ve doğu (orta jüz) ağızları
The central, northern and eastern dialects (middle juz) of Kazakh Turkish
- Tez No: 218223
- Danışmanlar: PROF.DR. F. SEMA BARUTCU ÖZÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 1310
Özet
Bu tez, Kazakistan Cumhuriyeti'nin Kuzey Kazakistan, Kostanay, Pavlodar, Akmola, Doğu Kazakistan ve Karagandı vilâyetlerine bağlı olan yerleşim birimlerinde yaşayan Kazak Türklerinden toplanan dil malzemesi üzerinde bir çalışmadır. Derleme sırasında ses kaydı için teyp kasetleri kullanılmıştır. Toplam 21 saatten (21 kaset x 60 dakika = 21 saat) oluşan teyp kayıtlarından elde edilen metinler daha sonra 1989 yılında gözden geçirilmiş Uluslararası Fonetik Alfabesi (İPA) kullanılarak yazıya geçirilmiştir. Tezin inceleme bölümleri elimizdeki bu derlemelerden seçilen örnekler üzerine kurulmuştur. Çalışmada işaretler (diacritics) ve dil üstü birimler (suprasegmentals) için de bu alfabe esas alınmıştır. Ayrıca metinlere dayanılarak modern fonetik yöntemlerle ayrıntılı ses bilgisi araştırmasına yer verilmiştir. Çalışmamız Giriş ve 6 bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın ?Giriş? kısmında çalışmamızı dayandırdığımız malzemenin tasviri, malzemenin derlenmesindeki metodlar ve içeriği gibi konular üzerinde durulmuştur. I. Bölüm'de Tarihte ve Bugün Kazak Türklerinin durumu anlatılmıştır. 2. Bölüm'de Kazak Türkçesi'nin Türk Dili içindeki yeri belirlenmeye çalışılmış, bugüne kadar Kazak ağızları üzerine yapılan çalışmalardan söz edilmiştir. 3. Bölüm, Merkezî, Kuzey ve Doğu Ağızlarının ses düzeninin genel tasvirini içerir. 4. Bölüm'de Kazak Türkçesinin Merkezî, Kuzey ve Doğu Ağızlarında görülen ses olayları, fonolojik ve morfonolojik süreçler ele alınmıştır. 5. Bölümde çalışmamıza temel olan malzemeyi içeren ?Metinler? ve 6. Bölümde bu metinlerin dizini yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is the research on the phonological material based on the voice recordings of Kazakh Turkish people living in the Northern Kazakhstan, Eastern Kazakhstan, Kostanay, Pavlodar, Akmola and Karagandi provinces of the Republic of Kazakhstan. The 21-hour long original recordings on 21 sixty-minute tapes (21 cassette x 60 minute = 21 hour) were transcribed in 1989 using the International Phonetic Alphabet (`IPA?). The analysis has been conducted using these transcriptions. IPA conventions have also been utilized for diacritics and suprasegmentals. Phonological investigations on the transcriptions carried out using modern phonetic methods have been included. The dissertation consists of six chapters, in addition to the Introduction chapter. The introduction consists: the description, selection methodology, content and similar features of the material, which forms are the basis of this work. Chapter 1 describes the historical and current state of Kazakh Turks. Chapter 2 discusses the position of Kazakh Turkish language amongst Turkish languages and covers the past works on Kazakh dialectology. Chapter 3 describes the phonetic system of dialects in Central, Northern and Eastern Kazakhstan. Chapter 4 discusses phonetic changes, as well as phonologic and morphonologic processes in the Central, Northern and Eastern Kazakhstan. Chapter 5 `Texts? comprises the transcriptions that are the basis of this study. Chapter 6 consists the indexes of the transcription texts.