İlk dönem şiî tefsir anlayışı
The understanding of shia's tafsir in first period
- Tez No: 218224
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET PAÇACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 301
Özet
Bu tez İlk Dönem Şiî Tefsir Anlayışını araştırmayı amaçlamaktadır.Çalışmamız Giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde tezin konusu, önemi ve araştırmanın metodu ortaya konmakta, Şîa ve Şiî tefsirinin ortaya çıkışı ele alınmaktadır. Daha sonra doğuşundan günümüze kadar Şiî tefsir tarihine kısaca değinilmektedir.Birinci bölümde günümüze ulaşan en eski Şiî tefsirler tanıtılmakta, bu tefsirlerin sıhhati ve sahiplerine nispetinin doğruluğu tartışılmaktadır.İkinci bölümde ise Kur'ân Tarihi çerçevesinde ilk dönem Şiî Kur'ân anlayışına değinilmektedir.Üçüncü bölümün ilk kısmında ilk dönem Şiî tefsirinin kaynakları ele alınmaktadır. İkinci kısmında ise Ulûmu'l-Kur'ân ve diğer ilimler açısından ilk dönem Şiî tefsiri incelenmektedir.Son olarak konu ile ilgili değerlendirmede bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This dissertation?s goal is to search first period of Imamiyya Shîa?s understanding of interpretation.Our study includes introduction and three main sections. In the introduction it has been explained that why we choose the subject, what is the importence this subject, and how Shia and Shi interpretation method emerged. After that the History of Shia?s interpretation has been studied from the begining till now.The oldest Shia Tafsir books, the accuracy of these books and whether or not these books and writers are correct have been studied in the fist chapterShia?s Qur?an understunding has been studied from the direction of The History of Qur?an in the second chapter.The sources of Shia Tafsir and concerning Shia Tafsir with Ulumû?l-Qur?an and other sciences has been studied in the third chapterWe have finally summorized the subject