İlahiyat fakültesi öğrencilerinin popüler kültür unsurlarına ilişkin yaklaşımları üzerine sosyolojik bir araştırma
A sociological research on the approaches of the faculty of divinity students concerning about the issues of popular culture
  1. Tez No: 218236
  2. Yazar: MEHMET CEM ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
İlahiyat fakültesi öğrencileri üzerinde gerçekleştirilmiş olan bu betimsel araştırma, Türkiye'de din işlerinde hizmet vermek üzere yetiştirilen ve yüksek din eğitimi alan gençlerin, seküler yaşama ilişkin bakış açıları ve tutumları hakkında ipuçları verebilecek bir alan olan popüler kültür unsurlarına ilişkin yaklaşımlarını belirleyen sosyolojik süreçlerin neler olduğunu anlama amacına yönelik olarak tasarlanmıştır.Araştırma, Türkiye'de en fazla öğrenci kontenjanı bulunan beş ilahiyat fakültesi'nde (Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Selçuk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Atatürk Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Uludağ Üniversitesi İlahiyat Fakültesi) öğrenim görmekte olan birinci ve dördüncü sınıf öğrencilerinden 400 kişi üzerinde, 2007 yılı mart, nisan, mayıs aylarında gerçekleştirilmiştir.Araştırma bulguları, ilahiyat fakültesi öğrencilerinin popüler kültürün tüketim (alışveriş), müzik, sinema, TV ve hayran kitlesi alt kültürü gibi çeşitli alt boyutlarına ilişkin yaklaşımlarını biçimlendiren en temel sosyo-kültürel gerçekliğin din ve gelenek olduğu sonucunu ortaya koymuştur. Ayrıca araştırma sonuçları bu öğrencilerin popüler kültür unsurlarına ilişkin yaklaşımlarının cinsiyet, sosyo-ekonomik düzey, barınma yeri türü ve öğrenim gördükleri fakülteler gibi değişkenler açısından önemli farklılıklar göstermediğini de ortaya koymuştur.Araştırma sonucunda, ilahiyat fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin popüler kültür unsurlarına ilişkin yaklaşımlarının dini duyarlılıklar çerçevesinde şekillendiği ve bu gençlerin hazcı tüketime dayalı popüler kültür unsurlarına karşı mesafeli bir tutum sergiledikleri anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research was to explore the sociological processes that determine the approaches of the students, attending faculty of divinity that educates students to deliver religious services, about popular culture issues by which secularism is covered.The research was conducted in the most crowded faculty of divinities in Türkiye, including Ankara University Faculty of Divinity, Marmara University Faculty of Divinity, Selçuk University Faculty of Divinity, Atatürk University Faculty of Divinity, Uludağ University Faculty of Divinity during the March, April, May in 2007, with the group size of 400 students.The findings revealed that the most basic socio-cultural determinants of the approaches of the divinity faculty students related to consumption of the popular culture were religion and tradition. Moreover, it revealed that there were no significant differences among the perceptions and behaviors of the consumption of popular culture related gender, socio-economical level, residency, and faculty that they have attending.As the conclusion of the research, faculty of divinity students do not search for the meaning of their life according to the factors related with the popular culture which has a base of hedonistic consumption, because their perceptions and behaviors toward popular culture issues are determined by their religious sensitivity.