Konişmentodan doğan kanunlar ihtilâfı
Bills of lading and conflict of laws
- Tez No: 218560
- Danışmanlar: PROF. DR. TUĞRUL ARAT
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Uluslararası Özel Hukuk) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 290
Özet
Konismento, uluslararası deniz tasımacılığında sıklıkla düzenlenen bir senet olup, bu senedin konu olduğu yabancı unsurlu uyusmazlıklarda kanunlar ihtilâfı problemlerinin çözümü gerekmektedir. Konismentodan doğan kanunlar ihtilâfı, konismentonun sahip olduğu farklı islevler sebebiyle, farklı mülahazaların dikkate alınarak farklı bağlama kurallarının tayinine ihtiyaç göstermektedir. Konismento, bir yanıyla, içinde yazılı olan menkul esyayı temsil islevine sahip bir emtia senedi iken, diğer bir yanıyla, konismento borçlusu olarak tasıyan ile konismentonun yetkili hâmili arasındaki borç iliskisini düzenleyen bir senet ve aynı zamanda bir ispat senedidir. Çalısmamızda, emtia senedi olarak konismentoya uygulanacak hukuk ile konismentonun, tasıyan ile konismento hâmili arasında yarattığı borç iliskisine uygulanacak hukuk tayin edilmistir. Konismentonun, emtia senedi olmasından kaynaklanan uyusmazlıklarda uygulanacak hukukun tayini, menkul esya üzerindeki aynî haklardan doğan kanunlar ihtilâfının önemli bir veçhesini olusturmaktadır. Zira, konismentoya bağlanan esya, nakil halindeki esya durumunda bulunduğundan, söz konusu esya üzerindeki aynî hakkın tayininde, aynî haklar alanında egemen olan esyanın bulunma yeri hukukundan hareket edilememektedir. Diğer yandan, konismentonun kendisi de bir menkul esya olduğundan, kendisine iliskin hususlar bakımından da uygulanacak hukuk tayin edilmelidir. Konismentonun tasıyan ile senet hâmili arasında yarattığı iliskiye uygulanacak hukuk ise, konismentoya iliskin diğer statülerden farklı olarak irademuhtariyeti prensibinin etkisi altındadır. Bu anlamda konismentolarda açık hukuk seçimine yer verilebilmektedir. Konismentoda hukuk seçiminin yapılmamıs olması durumunda ise, objektif bağlama önem kazanmaktadır. Konismentoya iliskin statülerin uygulama alanına girmediği kabul edilen sekil, ehliyet ve temsil konularında ise bağlama kurallarının ayrıca tespit edilmesi gerekmektedir. Konismentoya uygulanacak hukukun uygulanmasının kamu düzeni ve doğrudan uygulanan kurallar olmak üzere, iki önemli sınırı olduğuna da dikkat çekilmelidir.
Özet (Çeviri)
Bill of lading is accepted as one of the most important documents in international carriage of goods by sea. Where bill of lading is subject to international conflicts, the conflict of law problems need to be solved. Because of different functions of the bill of lading, different considerations need to be taken into consideration while determining the applicable law to this document. Thus, while from one aspect the bill of lading is a document of title, from another it is an instrument that establishes a relationship between its holder and the carrier. Lastly, it has an evidential value. In this study, in the determination of applicable law, the first two functions of the bill of lading are taken into consideration. Disputes arising from bill of lading as a document of title constitutes an important aspect of proprietary rights on movables; since, goods, that are subject to the bill of lading are, in most cases res in transitu. Therefore, different considerations apply on the determination of applicable law to this aspect of bill of lading. On the other hand, since the bill of lading is a movable itself, applicable law should also be determines for issues related to this document. As far as determination of applicable law to the second function of the bill of lading as a document establishing a ?contractual relationship? is concerned, the main principle is freedom of choice of law. Where no such choice is made, applicable law should be determined taking objective elements into consideration.