Taşıyanın konişmento içeriğinden sorumluluğu
Carrier?s liabilty of bill of lading?s content
  1. Tez No: 217615
  2. Yazar: HASAN MURAT DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ ÜLGENER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Çalışmamızda taşıyanın konişmento içeriğinden sorumluluğu Lahey, Lahey / Visby, Hamburg Kuralları çerçevesinde incelenmiştir. Bu çerçevede öncelikle konişmentonun tarihsel gelişimi açıklanmış, türleri, navlun sözleşmesi ile ilişkisi ve uluslararası ticaretteki yeri irdelenmiş, konişmetoda yer alması gereken kayıtlar Türk Ticaret Kanunu m.1098 gereğince tespit edilmiştir.Taşıyanın doğru konişmento düzenlemesi gerektiği vurgulanmıştır. Yanlış konişmento düzenlemesi halinde ise konişmento hamilin taşıyandan tazminat talep edebileceği belirlenmiştir. Taşıyanın konişmentodan doğan sorumluluğu üç alt başlığa ayrılmıştır. Bu çerçevede konişmentonun vasfı, taşıma işini gereği gibi ifa edilmemesi ve yanlış konişmento düzenlenmesinden doğan sorumluluk incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, carrier?s liabilty of bill of lading?s content has been reviewed within the framework of Lahey, Lahey / Visby, and Hamburg rules. Within the context, first, the historical evolution of bill of lading has been explained, followed by a analysis of types of bill of lading, the relationship between the bill of lading and the contract of affreightment, the role of bill of lading in international trade and determination of the clauses which should be incorporated to the bill of lading according to Article 1098 of Turkish Commercial Code.It has been highlighted that the carrier has the responsibility to document an accurate bill of lading. In case of an inaccurate bill of lading, the beneficiary of the bill of lading is eligible to claim compensation. Carrier?s liabilty of bill of lading?s content has been evaluted under three subtitles: the character of bill of lading, the liability due to failing to carry properly; the liability due to violation of the obligation to deliver the goods; and the liability due to documenting an inaccurate bill of lading.