Kût'ul Kulûb'da nefs ve tekâmülü
The nafs and its perfection in Kût'ul Kulûb
  1. Tez No: 218590
  2. Yazar: HATİCE MERYEM TOKSÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ETHEM CEBECİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Din, Psikoloji, Biography, Religion, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İslam tarihinde belirgin bir yere sahip olan tasavvufî düşünce; temellerini hicrî üçüncü asırda yaşamış ve eser bırakmış sûfî âlimlerden alır. Bu âlimlerden biri de Ebû Tâlib-i Mekkî'dir. Tasavvuf Literatüründe nefs kavramı da önemli bir yere sahiptir. Tasavvufun gayesi; kişiyi benliğiyle mücadeleye sürükleyerek ruhsal gelişimini sağlamaktır. Bu araştırmada, tasavvufun temel kavramlarından olan nefs kavramının mahiyetini daha iyi anlayabilmek maksadı ile, ilk dönem sûfîlerinden Ebû Tâlib-i Mekkî'nin nefs hakkındaki düşünceleri incelenmiştir. Araştırma; üç ana bölümden oluşmaktadır Birinci bölümde; nefs kavramının anlamları üzerinde durulmuştur. Nefs kavramının Sözlük ve terim anlamları incelenmiş ve kelimenin tasavvuf tarihindeki tarihsel gelişimi aktarılmıştır. İkinci bölümde Ebû Tâlib-i Mekkî'nin hayatı ve eserleri ile Kûtu'l-Kulûb'un özellikleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Kûtu'l-Kulûb'da nefs kavramı ve tekâmül evreleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The mystic thought, which is of vital importance in the history of İslam, originates from Muslim mystics who lived and left works in the 3rd hegira century. One of them Ebû Tâlib-i Mekki. The concept of nafs holds an important place in the Literatüre of mystic thought. the purpose of mystic thought is to have the individual?s spirit devoloped through making him /her struggle with his/ her self. In this study, the thoughts of Ebû Tâlib-i Mekki, one of the early period mystics, were investigated in an effort to better understand the extent of nafs, one of the fundamental concepts of mysticism The study includes introduction and two sections. İn the introduction, first, the life and the works of Ebû Tâlib-i Mekki and the characteristics of The Kûtu?l Kulûb were studied. Then the meaning of nafs was noted. The meaning of the term in the dictionaries and that of itself were found, and the implications conferred on the word in the Quran ve hadiths were mentioned.In the first section, the term nafs being analysed in The Kûtu?l Kulûb, the characteristics of nefs-i emmâre and the factors leading the nafs to evil behaviour were pointed out.in the second section, the basics of seyr-ü sülûk and nefs-i mutmainne were identified and analysed in accordance with The Kûtu?l Kulûb