Ebû Tâlib el-Mekkî'nin Kûtü'l-Kulûb adlı eserinde tevekkül kavramının tasavvufî seyirdeki yeri
The place of the notion tawakkul in sufistic course in Qut al-Qulub of Abû Talib al Makkî
  1. Tez No: 548656
  2. Yazar: HALİL BOZKURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDURREZZAK TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Ebû Tâlib el-Mekkî'nin Kûtü'l-Kulûb adlı eserini merkeze alarak tevekkül kavramının seyrini ele almaya çalıştık. Tasavvuf manevi bir yolculuk olduğundan dolayı ve tevekkülün seyrinden bahsedeciğimizden mütevellit öncelikle seyir, seyr u sülûkun esasları, nefis, nefsin mertebelerine değinerek tezimize başladık. Tezimizin ikinci bölümünde Kur'an'da, hadislerde ve kelâm ilminde tevekküle yüklenen anlamlara tasavvuf klasikleri, işâri tefsirler ve kelâmî tefsirlerden yararlanarak ışık tutmaya gayret ettik. Tezimizin üçüncü bölümünde, çalışmanın ana omurgasını oluşturan Kûtü'l-Kulûb'da yer alan makamlara ve müstakil olarak değinilmese de çokça bahsedilen hallerle tevekkülün irtibatını ortaya koymaya çalıştık. Tezimizin son bölümünde tevekkülün basamakları olarak kabul edilen tefvîz, sika ve teslime akabinde ise tevekkülle ilgili bazı meselelere yer vererek tezimizi nihayete erdirdik.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to address the course of the notion ''tawakkul'' by emphasizing on Abû Tâlib al Makkî's work called Qût Al-Qulûb. Since sufism is a spiritual journey and we will discuss the course of resignation, we started our thesis addressing seyr, the basics of seyr u sülük (the inner journey), nafs and the stages of nafs. In the second part of our thesis, we tried to shed light on the meanings ascribed to tawakkul in the Quran, hadiths and kalam by making use of classics of Sufism and Ishari Tasfir (interpretation) and Kalam Tasfir. In the third part of our thesis, we tried to emphasize the maqams in Qut Al-Qulûb which forms the backbone of the study and the relationship of tawakkul discussed mainly even if it has not been stated independently. In the last part of our thesis, we referred to tavfiz (delegation), sika and surrender which are accepted as the stages of tawakkul and we finalized our thesis by addressing the phases of tawakkul.