Stratejik planlama kavramı ve reklam ajanslarında kullanımı: Türkiye'deki reklam ajanslarında çalışan stratejik planlama uzmanları ve stratejik planlamanın uygulanışı üzerine bir araştırma
Concept of account planning and its use at the advertising agencies: A research for account planners who work advertising agencies in Turkey and application of the account planning
- Tez No: 218672
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET YALÇIN KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Ticari hayatın zorlaştığı ve kıyasıya rekabetin yaşandığı günümüzde markaların ayakta kalabilmeleri zorlaşmıştır. Böyle bir ortamda, reklam önemli bir pazarlama iletişimi araçlarından biri haline gelmiştir. Reklama yönelen markalar için en büyük problem oldukça yüksek bütçelere rağmen reklamın her zaman istenilen etkililikte sonuç ortaya koyamamasıdır.Tüm bu problemlere çözüm sunmak amacıyla ortaya atılan stratejik planlama, reklamın etkililiği konusunda yeni açılımlar getiren, bir defada daha doğru adımlar atılmasını sağlayan, reklam kampanyası içerisine tüketicilerin sesini taşıyan bir değer halini almıştır.Bu çalışmada, reklam ajanslarında kullanılan stratejik planlamanın kavramsal ve mesleki varlığı, stratejik planlamacıların planlama sürecine etkilerini ve stratejik planlamacıların özelliklerini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Araştırma, Türkiye Reklamcılar Derneği'ne kayıtlı ve bünyesinde stratejik planlama departmanı bulunan 17 ajansta toplam 28 stratejik planlamacı üzerinde gerçekleştirilmiştir.Araştırma sonucunda; stratejik planlamacılar nezdinde, stratejik planlamanın kavramsal olarak tartışma konusu olmaktan çıktığı, reklamveren ve reklamcılar nezdinde stratejik planlamanın ortaya koyduğu faydaların tam anlamıyla bilinmediği, stratejik planlamanın faydalarını tam anlamıyla ortaya koymasının gelecekte varlığını sürdürmesini güçlendireceği sonucu elde edilmiştir.Araştırma da ortaya çıkan, stratejik planlama, yaratıcı çalışmaların dolayısıyla reklam kampanyasının başarısı anlamına geldiği (%50), kullanım sonucunda elde edilen tatminin stratejik planlamanın ajanslarda nasıl algılandığı ve stratejik planlamaya ne derece yer verildiği kadar önemli olduğu (%92,9) gerçeği (Stratejik planlama kavramı ve reklam ajanslarında kullanımı: Türkiye'deki reklam ajanslarında çalışan stratejik planlama uzmanları ve stratejik planlamanın uygulanışı üzerine bir araştırma) konulu tezi desteklemektedir.Anahtar Sözcükler;1-Stratejik Planlama2-Stratejik Planlamacılar3-Reklam Ajansı4-Reklamveren5-Yaratıcı Brief
Özet (Çeviri)
Surviving, is hard for brands at the present day which trade life is more difficult and there is a cut-throat competition. At this atmosphere, advertsing has become an important marketing component. The biggest problem for companies which trend to advertising is according to the high budgets, advertising everythime can?t display wished results.Account planning which was suggested to present solution for all these problems, has become a value which addusing new expansions about subject of the effectiveness of the advertising, eliciting true steps once too, which moving customer voice into the advertising campaign.This study has been made for the aim of research of the conceptual and technical assets of the account plannings which has been used at the advertising agencies, effects of the account planners for plannıng period and to research of spesifications of the account planners. The study is made over the 28 account planners which working at the 17 agency which enrolled to TURKEY ADVERTISERS ASSOCIATION, and which have an account planing department within itself.By reason of the study, these results has gained; according to the account planners, no more, account planning isn?t a subject of the discussion, according to advertisers and companies who give advertisement, benefits of the account plannıng is not known with complete meaning of it. To introduce complete meaning of the account planning?s benefits will make account planning stronger to survive at the futureTo come in to the Picture at the research are these realities that; account planing means that success of the creative works in consequense it means that success of the advertising campaign (%50), satisfaction which is gotton at the conseqential using, is important as how account planning is being sensed and how to attach importance to the account planning at the advertising agencies (%92,9) and these realities which come in to the picture at the research supports thesis which subject is concept of the account planning and its uses at the advertising agencies: account planners who work advertising agencies in TURKEY and the research for utilization of the account planning.KEYWORDS.1 ? Account Planning2 ? Account Planners3 - Advertising Agency4 ? Advertiser5 - Creative Brief