Yükseköğrenimde bilgi okuryazarlığı: Selçuk Üniversitesi örneği
Information literacy in higher education: Sample of Selcuk University
  1. Tez No: 218673
  2. Yazar: MUHAMMET KIZIL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CANER ARABACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Araştırma Yöntemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Eğitim kurumlarının en önemli sorumluluklarından birisi de öğrencilerin araştırma becerilerini geliştirmektir. Bu temel sorumluluk, gelişen teknoloji ve yaygın bilgisayar kullanımının yol açtığı bilgi patlaması ile daha da bir önemli hale gelmiştir. İhtiyaç duyulan bilginin ne zaman, nerde bulanacağı; bulunduktan sonra nasıl tanımlanacağı, erişimi, değerlendirilmesi ve etkin olarak kullanılabilmesi hakkında kritik düşünme yeteneklerinin öğrencilere kazandırılması gerekmektedir. Bilimsel iletişimin en önemli kavramlarından birisi olan ?Bilgi Okuryazarlığı?nın içeriğini bu beceriler oluşturmaktadır.Bu çalışmada; bilgi okuryazarlığı kavramının ne olduğu, özellikleri ve yükseköğrenimde nasıl kullanılacağı açıklanmıştır. Ayrıca yüksek öğrenimimizdeki mevcut durumumuzun değerlendirilmesi ve uygulamaya yönelik önerilerin geliştirilmesi amaçlanmıştır.Araştırmada betimleyici alan araştırması yöntemi kullanılmış bu yolla kişilerin sahip olduğu bilgi okuryazarlığı becerilerinin mevcut durumu ölçülmüştür. Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler, Sağlık Bilimleri ve Fen Bilimleri Enstitüleri'nde öğrenim görmekte olan 292 öğrenciye anket uygulanmıştır. Elde edilen veriler ağırlıklı olarak T-testi ve Anova testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlar incelendiğinde; öğrencilerin bilgi okuryazarlığı becerilerinin yeterli düzeyde gelişmediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important responsibilities of the education institutions is the improvement of students? research skills. This basic responsibility has become more important with the ?information explosion? resulting from the rapid spread of computer use and developing technology. The students should be equipped with the critical thinking abilities about when and where to find the required information, how to describe, acquire, evaluate and effectively use that information. ?Information literacy? which is one of the most important concepts of scientific communication is consisted of these skills.This study explains what information literacy is, its characterictics, and how it can be used in higher education. Furthermore, it is also focused on evaluating the current situation of higher education and developing proposals aimed at practice.The research method used is descriptive survey method, and thus the current situation of information literacy skills of attendants has been measured. Questionnaires were applied to 292 students from Institutes of Social Sciences, Applied Sciences and Health Sciences of Selcuk University. The collected data were evaluated with ?t-Test? and ?Anova Test? mainly. When the results of the reseach are examined it has been observed that the information literacy skills of the students are not developed enough.