Batı Anadolu'da yer kabuğunun yapısı
Structure of the crust at west Anatolia
- Tez No: 21870
- Danışmanlar: PROF. DR. NEZİHİ CANITEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
ÖZET Bu çalışmada tam (complete) bir yapay sismogram elde etme yoluyla Ege ve Marmara bölgelerinin kabuk yapılarının, yapısal özelliklerinin modellenmesine çalışılmıştır. Çalışmada toplam 5 deprem verisi kullanılmiştır. Her bir deprem için, 3 bileşende (radyal,teğetsel ve düşey) yapay sismogramlar elde edilmiştir. Çalışmadaki sentetik sismogramlar Bouchon (1981) in ayrık dalga sayısı toplama yöntemi kullanılarak frekans ortamında elde edilmektedir. Sismogramlar önce homojen kabuk, daha sonra tabakalı yer modelleri için elde edilmişlerdir. Elde edilen bu kuramsal sismogramlar içinde gözlemsel sismogramlara en iyi uyan kuramsal sismogram o ortam modelini en iyi şekilde belirtmektedir. Önce frekans ortamında hesaplanan kuramsal sismogramlar daha sonra ters fourier dönüşümü ile zaman ortamına dönüştürülmektedir. Fourier dönüşümünden dolayı sismogramlar üzerinde katlanma (aliasing) etkisinin görülmesi kaçınılmazdır. Sismogramlar üzerindeki bu etkiyi gidermek için sentetik sismogramlar kosinüs törpüsü ile törpülenmiştir. Gözlemsel ve elde edilen yapay sismogramlar üzerinde Pn, Pg, Sg, Lg, Rg gibi kabuk fazlan işaretlenmiştir. Yapay sismogramlar üzerinde işaretlenen fazların seyahat zamalan, ışm izleme (Ray tracing) yoluyla zaman-uzaklık grafiğinden belirlenmiştir. Kuramsal kabuk modelleri kullamlararak elde edilen sismogramlar arasında gözlemsel sismogramlara en iyi uyan kuramsal sismogramlar ortamı en iyi temsil eden model değiştirgenlerini vermektedirler. Yapılan çalışmadan elde edilen model sonuçlara göre, Ege bölgesi için bulunan kabuk kalınlığı ortalama 32-36 km arasmda dir. Yüzeyden 10-15 km derinlikte, ince bir düşük hız tabakası bulunmaktadır. Tabakalı ortamın altındaki homojen yan uzayın hızı, kuzey Ege bölgesi için 7.96- 7.98 km/s arasında, güney Ege bölgesi için ise biraz daha düşük, 7.85 km/s dir. Marmara bölgesi için, model çalışmasından elde edilen sonuçlara göre, kabuk kalınlığı bölgenin doğusunda 30-33 km dir. Marmara denizinin içinde, kuzeye doğru kabuk kalınlığı yaklaşık olarak 30 km dir. Marmara bölgesi için, homojen yan uzayın hızı 8.0-8.1 km/s arasında değişmektedir. (vii)
Özet (Çeviri)
STRUCTURE OF THE CRUST AT WEST ANATOLIA SUMMARY In this study it was tried to model out the crustal structure of Aegean and Marmara regions using complete synthetic seismograms. The complete synthetic seismograms are obtained at distances of a few kilometers. Bouchon's discrete wave number summation method (Bouchon, 1981) is used to evaluate Green's functions for elastic layered medium. The principle of the method was previously introduced by Bouchon and Aki (1977) In the original paper the discretization was done in one dimension only. The method is based on the representation of the source radiation by a superposition of plane waves propagating in discrete directions. This discretization is exact and results from a periodic arrangement of sources. Green's functions for an elastic layered medium can be expressed as a double integral over frequency and horizontal wave number. For any time window, the wave number integral can be exactly represented by a discrete summation. Discretization is achieved by adding to the particular point source, an infinite set of specified circular sources centered around the point source and distributed at equal radial interval. (viii)Choice of this interval is dependent on the length of time desired for the point source response and determines the discretized set of horizontal wavenumbers which contribute to the solution. The methods devised for the calculation of the Green's functions are, however, often very complex and, in many cases, only provide approximate solutions. The method that we use in this study is based on an exact discretization of the wave field emitted by the source. Use of complex frequencies is another feature of the discrete wavenumber method. The time response of the source array being infinite, the use of the discrete Fourier transform will result in aliasing in the time domain solution. This effect is removed by giving a negative imaginary part to the frequency, chosen so that the disturbances which do not belong to the time window of interest are attenuated enough for their contribution to be negligible. This condition may be written as exp (w.(t1-t0))