Kredi kartı sözleşmeleri
Credit card contracts
  1. Tez No: 218701
  2. Yazar: EMEL KART
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ABDURRAHMAN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Tezimizin konusu Kredi kartı sözleşmeleridir. Çalışmamızda kredi kartı ve sistemi oluşturan kredi kartı sözleşmeleri Banka ve Kredi kartları Kanunu, Borçlar Kanunu ve Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun, Banka ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik Hükümleri açısından ele alınıp incelenmiştir. Bu inceleme esnasında uygulamada ortaya çıkabilecek uyuşmazlıklara çözüm bulunmaya çalışılmıştır.Çalışmamız giriş ve sonuç bölümleri dâhil beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde konu hakkında genel bilgiler verilerek çalışmanın kapsamı ve amacı belirlenmeye çalışılmıştır.Birinci bölümünde kredi kartı kavramı genel olarak ele alınmış ve bu kapsamda, kredi kartının tanımı, tarihçesi, türleri, kredi kartı sistemleri incelenmiş, kredi kartının banka, kıymetli evrak ve tüketici hukuku açısından hukuki nitelendirilmesi yapılmış ve kredi kartının yarar ve sakıncaları üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde, ise kart çıkaran kuruluş ile üye işyeri arasındaki ?üye işyeri ? sözleşmesi ile kart hamili ile kart çıkaran kuruluş arasındaki ?kredi kartı üyelik? sözleşmelerinin tanımı ve unsurları, tarafları, hukuki niteliği, şekli ve içeriği ele alınıp ayrıntılı olarak incelenmiş ve taraflar arasındaki ilişkiler hukuki bir zemine oturtulmaya çalışılmıştır. Kart hamili ile üye işyeri arsındaki sözleşme ilişkisi ise ayrıca ele alınıp incelenmeyerek sadece sistem açısından taşıdığı özellikler üzerinde durulmuştur.Üçüncü bölümde üye işyeri sözleşmesinde ve kredi kartı üyelik sözleşmesinde tafraların hak ve yükümlülükleri ele alınıp incelenmiş böylece tarafların sorumluluklarının sınırları çizilmiştir.Sonuç bölümünde ise çalışmamız ile ulaştığımız sonuçlar ve mevcut hukuki yapı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Topic of our thesis is Credit card contracts. In our research, credit cards and credit card contracts which form the system were taken into consideration and examined from the view of Bank and Credit Cards Law, Law of Obligations, Law about consumerism, Regulation Provisions about Banking and Credit Cards and through the study, it is tried to find solutions for possible problems that may occur in execution.Our study is composed of five chapters including introduction and conclusion. It is tried to define the extent and the aim of the study by giving general information about topic in introduction.In the first chapter concept, description, short history, types of credit cards and credit card systems were examined, legal characterization of credit card was done and mentioned about the benefits and harms of credit card.In the second chapter, definition, elements, parties, legal character, feature and content of contract of member company and membership contract of credit card were examined. The contract relation between card holder and member company was not examined separately, but only mentioned the features in terms of the system.In the third chapter, rights and obligations of parties were mentioned in contract of member company and membership contract of credit card and drawn the limits of parties? responsibilities.In conclusion, results acquired by our research and present legal structure were evaluated.