Konya'da imalat sanayinin gelişimi (1980?2001)
Growth of production industry in Konya
  1. Tez No: 218729
  2. Yazar: MELİKE ARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, tarım şehri olarak bilinen Konya ilinin genel ekonomik yapısı ile birlikte imalat sanayisi incelenmeye çalışılmıştır.Anadolu Selçuklu Devleti'ne başkentlik yapmış olan Konya ili, kültürel zenginliğinin yanı sıra imalat sanayisindeki gelişmelerle de adını duyurmayı başarmış bir şehirdir. İlk olarak tarıma dayalı sanayisinin geliştiği ilde daha sonraları otomotiv sanayi sektörü, tekstil, makine imalat ve döküm sanayi sektörü ile ayakkabıcılık sektörü öne çıkan sektörler olmuşlardır.Konya'dan yapılan ihracattan, imalat sanayinin gelişimine paralel olarak ilk sıralarda otomotiv yan sanayi sektöründe üretilen ürünler yer almaktadır. Konya'daki imalat sanayisinde faaliyet gösteren işletmelerin çoğu küçük ve orta ölçekli işletmeler şeklindedir. Sanayideki işletmelerin büyük çoğunluğunu kobilerin oluşturduğu şehirde kobilere yönelik olarak bir takım çalışmalar yapılmaktadır.Konya ilinde sanayileşme hız kazanmış olsa da, Konya ilinde istihdam edilen nüfusun yarısından fazlası halen tarım sektöründe çalışmaktadır. Tarım sektörü, çalışan kişi başına düşen katma değerin düşük olduğu bir sektördür. Konya sanayisinde istihdam edilen nüfusun ise % 50'sini vasıfsız işçiler oluşturmaktadır.Konya ilinde kişi başına düşen imalat sanayi katma değeri, bölge ve ülke ortalamalarının altında kalmaktadır. Bunun nedeni ise, Konya sanayisinde nitelikli eleman eksiğinin bulunmasıdır.Konya sanayisinin eksikleri ve problemleri çözülürse, imalat sanayisindeki gelişmeler artarak devam edecektir.
Özet (Çeviri)
Konya which is known as an agricultural city was examined with its economic contruction and production industry. Konya which was the capital of Anatolian Seljuk Empire achieved at historical and cultural richness and also production industry.After the development og agricultural industry; automotive, textile, machine production, foundry and shoemaking sectors became the most growth sectors.Automotive industry sector products are the most exported products which are exported from Konya, paralelley the growth of production industry. Businesses which work at production industry are small and medium sized.There som studies for businesses which work in the production industry. Altough industralizing speeds up, more than half of the employed people work in the agriculture sectors. Agriculture sectör is a sector which the value ass is less per capita.İn Konya, product industry value add per capita is under a the avarages of region and country. The cause of this situation is the lack of qaulified employee. İn the Konya industry, if the problems are solved, growth of the production industry will keep going.