Hemmâm b. Münebbih ve Vehb b. Münebbih'in hadis ilmindeki yeri
The location of Hemmam b. Munebbih and Vehb b. Munebbih in The discipline of hadith
  1. Tez No: 218757
  2. Yazar: SALİHA ÜNAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL SAKLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Hemmâm b. Münebbih ile Vehb b. Münebbih, h.1. asır ile h.2. asrın başlarında yaşamış tabiînden iki kardeştir. Hemmâm b. Münebbih, sahabi Ebû Hureyre'nin öğrencisidir. Ondan dinlediği hadisleri Sahîfetü's-Sahîha isimli bir sahifede toplamıştır. Bu eser, sahabe döneminde hadis kitabetinin başladığını gösteren en önemli kaynaktır. Başta Kütüb-i Tis'a olmak üzere daha sonra telif edilen eserlere kaynaklık etmiştir. Hemmâm b. Münebbih'in sahifede yer alanlar dışında da hadisleri mevcuttur.Vehb b. Münebbih, Ehl-i Kitap'ın eserlerine ve kültürüne vukufiyetiyle öne çıkmıştır. Ondan nakledilen birçok isrâilî rivayet bulunmaktadır ve kasıtlı olarak isrâiliyyâtı yaymakla ve hadislere karıştırmakla itham edilmektedir. Hadis kitaplarında yer alan rivayetleri incelendiğinde, bu ithamların haksız olduğu ortaya çıkmaktadır.Hemmâm b. Münebbih ile Vehb b. Münebbih'in hadis ilmi açısından ciddi bir irtibatları bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Hemmam b. Munebbih and Vehb b. Munebbih were brother which lived at the end of the 1st century and the beginning of 2nd century. Hemmam b. Munebbih was the student of Abu Hurayra, the companion of Muhammad (puh). He collected the ahadith that heard from Abu Hurayra on pages under the name of `Sahifetu?s-Sahiha?. This study is the most important source that shows the beginning of the hadith writing at the period of companions. It was the source of the books which were written after it, especially Kutub-i Tis?a (nine hadith books). Hemmam b. Munebbih has hadiths except Sahifetu?s-Sahiha.Vehb b. Munebbih became prominent with the informations about the books of Ehl-i Kitab and their culture. A lot of israili narrative (rivayat) related to him; he impeached with the extending israiliyyat and adding them to the hadiths. If his narratives examined, it is seen that the impeachs about him are wrong.Hemmam b. Munebbih and Vehb b. Munebbih had serious relations about the discipline of hadith.