İbn Âbidîn'in el-Ukûdü'd-Dürriyye fî Tenkîhı'l-Fetâva'l-Hâmidiyye adlı eserinde geçen hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi
Tahrîc and evaluation of hadithsh in el-Ukûdü'd-Dürriyye fî Tenkîhı'l-Fetâva'l-Hâmidiyye written by İbn Âbidîn
- Tez No: 218756
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Hadisleri sonraki nesillere aktaran âlimler, Hz. Peygamber'in `Kim benim adıma yalanuydurursa cehennemdeki yerine hazırlansın.'1 sözünden hareketle, hadisleri naklederkenbüyük bir sorumluluk taşıdıklarının bilincinde olmuşlardır. Bu yüzden hadis rivâyetlerinebüyük özen göstermişlerdir. Buna rağmen bundan sonra çeşitli sebeplerle hadis uydurmagirişimlerinde bulunulmuş, bu girişimler büyük ölçüde başarılı olmuştur. Uydurulan buhaberlerin belirlenmesi elzem hale gelmiştir.Bu çalışmada `el-Ukûdü'd-Dürriyye fî Tenkîhi'l-Fetâva'l-Hâmidiyye'de geçen hadislerteker teker ele alınıp, her birinin diğer senedleri gösterilerek sıhhat durumunu belirtilmiştir.Tahrîc türü eserlerin artmasıyla hadislere uydurma sözlerin karışmasının büyük ölçüde önünegeçilmiştir.Tahrîcini yaptığımız eserde tesbit edilen altmış dört hadisin kırk üçünü makbul, onyedisini merdûd, dördünü ise hakkında hüküm verilemeyenler oluşturmaktadır.Fetvâ nitelikli bu kitaptaki zayıf hadis sayısının onun üzerinde olması oldukçaüzücüdür. Çünkü İslâm hukuku alanında çalışan âlimlerin, eserlerinde kullandıkları hadislerinsıhhat derecelerini bilmeleri ve ona göre hüküm vermeleri gerekir. Bu sebeple fakihlerinhadisçilerle koordineli bir şekilde çalışmaları gerekmektedir.Hadislerin güvenilirliğini ortaya çıkaran tahrîc çalışmalarının, basılarak tanıtılmasıhadis ilmi açısından oldukça faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The scholars who convey hadiths to the new generations, following the sentence of theprophet Muhammad `Whoever fabricates lies on behalf of my name should prepare his placein the hell?, are aware of the fact that they have great responsibility while conveying thosehadiths. Therefore they have placed big emphasize on translating the hadiths. Despite all ofthose facts, for various reasons, hadith fabrication attempts have been carried out and to agreat extent those attempts became successful. Adaptation to those fabricated hadiths becamea necessity.In this study the hadiths in the `el-Ukûdü'd-Dürriyye fî Tenkîhi?l-Fetâva?l-Hâmidiyye?were examined one by one and each hadith?s authenticity has been stated by showing its otherseneds.Out of the sixty four hadiths in the source we have applied tahric, forty three hadithsare makbul, seventeen are merdud and no conclusion cold be drawn about four hadiths.It is afflictive that this book, which is classified as fatwa, includes more than ten weakhadiths. The scholars who study Islamic Law have to know sıhhat degree of the hadiths theyare using and they should make judgments accordingly. Therefore, fakihs have to work incoordination with the scientists studying hadiths.Publication of tahrîc studies which disclose reliability of hadiths and introduction ofthose sources will be very useful for the science of hadith.