Kamu kurumlarında halkla ilişkiler açısından yerel yönetim uygulamalarının algılanışı üzerine teorik ve uygulamalı bir çalışma
A theoratical and practical study about the perception of the practises of local administration in public foundations in terms of public relations
- Tez No: 218783
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET FİDAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
?Perception management? olarak halkla ilişkilerde kendine yer bulan algılama yönetimi kavramsal olarak Türkiye'de yerleştiği söylenemese de, halkla ilişkilerin şu anda var olan yönetim kalıplarının içine sığmaması, yeni uygulamaları bünyesine alma zorunluluğu, algılama gibi önemi tartışılmayan bir unsurun Türkiye'de de kavramsallaşması gerekliliğini ortaya koymuştur.Algılamanın durağandan çok değişen bir unsur olması etkilemeyi gerekli kılmaktadır. Tüketimde yaşanan değişim yaşamları etkilemekte, değişen yaşam tarzları da zaman içinde algılamada farklılıklara neden olmaktadır. Bu değişime ayak uydurulabilmesi için kurumun da hedef kitlenin de algılarının yönetilmesine ihtiyaç vardır.Öncelikle salt fizyolojik bir özellik olarak tanımlanan algılama, beş duyu organımızla dış dünyadan bilgi edinmek olarak tanımlanmaktadır. Fakat algılamada konumuz açısından üzerinde önemle durduğumuz husus algıların sosyolojik ve psikolojik unsurlardan etkilendiği gerçeğidir. Algıyı yönlendirebilmek, algıyı etkileyen etkenlerin ortaya çıkarılmasıyla başlar. Etkenlerin değişimi algınında değişimini getirecektir.Bu bağlamda çalışma içerisinde ?algı? öncelikle psikolojik ve sosyolojik olarak değerlendirilmiştir. Sonrasında halkla ilişkilerle ilişiği kurulmuş ve kamu kurum ve kuruluşlarında uygulanan halkla ilişkilerde algılama yönetimi temellendirilmeye çalışılmıştır. Çalışmamızın uygulama bölümünde Konya Büyükşehir belediyesi örnek belediye olarak belirlenmiştir ve anket uygulamasıyla belediye hedef kitlesinin faaliyetler üzerindeki algısı tespit edilmeye çalışılmıştır. Yapılan diğer analiz sonuçlarıyla belediye içerisinde algılama yönetiminin yeterliliği ve yerindeliği sorgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although perception management, which is a concept that takes part in public relations, cannot be mentioned to be a notion that have taken root among Turkey, as public relations does not fit into the management patterns that exist at the present time and it is necessary to adopt new applications into public relations, it is presented that perception which is an important concept beyond debate, have to be notional in Turkey.The fact that perception is dynamic instead of being static makes impact necessary. The change in consumption affects the lives, and then the altered lives cause differences in perception. To keep pace with this change, management of perception of the foundation and the target group is necessary.Primarily being defined as a physiological characteristic, perception is defined to get information from the outside world with the five sense organs. But the matter we focused about perception in terms of our subject is the reality that it is affected by sociological and psychological factors. Managing perception starts with deducing the factors that effect perception. The variation of these factors is supposed to produce a variation of perception.In this sense, ?perception? is considered in terms of psychology and sociology in this study. After that, the relation between perception and public relations is stated and perception management used in public relations of public foundations and corporations is tried to be established. In the practice part of this study, Konya Büyükşehir Belediyesi is appointed to be the example municipality and by the survey application, the perception of the target group is tried to be determined. By the other analysis results, the satisfactoriness and sufficiency of perception management among the municipality is tried to be questioned.