Atıf Yılmaz sinemasında kadının sunumu
The presentation of the women in the Atıf Yılmaz?s cinema
  1. Tez No: 219085
  2. Yazar: SERAP ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BATTAL ODABAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Bu çalışmada Cumhuriyetin ilk yıllarından 80'lere ve 80'lerden günümüze kadar kadınınkonumu, yasalardaki durumu, kadının toplum içindeki yeri olan kırsal kesim, kent, kasaba vegecekondudaki yaşam tarzları, kadının eğitim ve çalışma alanındaki yeri araştırıldı. Teorikolarak kadın araştırıldıktan sonra, bütün bu verilerin Atıf Yılmaz sinemasına nasıl yansıdığıkonusuna değinildi. Atıf Yılmaz'ın kadın sorunlarına değindiği, 80 öncesinde ve 80 sonrasındayaptığı 32 tane filmi incelendi. Son olarak da Berdel filminin geniş olarak incelenmesi yapıldı.Bu tezde; teorik olarak ortaya çıkan ve Atıf Yılmaz filmlerine de yansıyan kadının en büyüksorunlarının şunlar olduğu belirlendi; ataerkil yapı, kadınların yaşadıkları beldelere göre gelenekve göreneklerin etkisi, ataerkil yapıya karşı feminist yaklaşımlar, kadına söz hakkının tanınıptanınmadığı, kadının cinsel obje olarak görülmesi, sözlü veya hareketle cinsel taciz, kadınauygulanan şiddet, kamu ve özel alanda çalışan kadınların sorunları gibi. Atıf Yılmaz, bütün busorunları sinemasında işlemiş, bazen çözüm yolu aramış bazen de olduğu gibi bırakmıştır
Özet (Çeviri)
The aim of the this study is to demonstrate the conditions of the Turkish women sincethe establishment of the Turkish Republic, in terms of their legal rigths, social status, educationand employment opportunities, and comparable living standards between rural and urban areaswithin the framework of the movies directed by Atıf Yılmaz. To this, 32 movies directed by AtıfYılmaz were studied in two times periods, before and after 1980, according to women?sproblems which observed in theory and practice. Especially, the movie named ?Berdel? wasanalyzed in details from different perspectives. Briefly, in this work, the major problems whichTurkish women faced in their everyday life were tried to explain according to the reflectionswhich appeared in Yılmaz?s movies. Some of the problems identified in this work, have negativeimpact on Turkish women?s life and can be listed as follows: patriarchal family structure and itsfeminist critique, regional and social traditions, the lack of free speech of women the perceptionof women as a sexual object, sexual harassment, domestic violence, and difficult workingconditions in public and private sector.