Örgütsel bağlılık, iş motivasyonu ve iş performansı arasındaki ilişki: Antalya'da beş yıldızlı otel işletmelerinde bir inceleme
The linkage of job performance to organizational commitment and work motivation: A study in the hotels with five stars in Antalya
  1. Tez No: 219389
  2. Yazar: HAYRETTİN ERTAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL AĞCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 209
Özet
Hizmet sektörü içinde yer alan otel işletmeleri, ulusal ekonomi içinde önemli bir yer tutmaktadır. Otel işletmelerinde çalışanların örgütsel bağlılıkları, iş motivasyonları ve iş performansları, işletmelerin amaçlarına ulaşmalarını etkilemektedir. Özellikle hizmet sektöründe ürünün kalitesini büyük ölçüde ?insan? belirlemektedir. Çalışanların örgütlerine bağlılıkları, işi severek ve başarılı yapmaları, büyük ölçüde örgütün performansını belirleyecektir. Bu yüzden, rekabet üstünlüğü kazanmak isteyen örgütler, çalışanların özellikle örgütlerine bağlılıklarına, motivasyonlarına ve performanslarına önem vermek durumundadırlar. Bu çalışmada, otel işletmelerinde çalışanların örgütsel bağlılık, iş motivasyonu ve iş performansı düzeyleri ve aralarındaki ilişkiler incelenmiştir.Çalışmada, araştırma birimi olarak, Türkiye'nin önemli turizm illerinden Antalya ve ilçelerinde yer alan beş yıldızlı otel işletmeleri seçilmiştir. Çalışma, 2007 yılının Kasım ayında yürütülmüş ve araştırma kapsamında bu dönemde faaliyette bulunan 20 adet beş yıldızlı otel işletmesinde çalışan toplam 402 çalışan yer almıştır. Araştırma için gerekli veriler anket formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın amacı, otel işletmelerinde çalışanların örgütsel bağlılık, iş motivasyonu ve iş performansı düzeylerini saptamak ve örgütsel bağlılığın ve iş motivasyonunun iş performansı üzerinde herhangi bir etkisinin olup olmadığını belirlemektedir.Anket ile elde edilen veriler SPSS 13.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde, Korelasyon analizi, Regresyon analizi, T-Testi ve Anova varyans analizleri kullanılmıştır.Araştırma sonucunda, çalışanların örgütsel bağlılık ve iş motivasyonlarının orta, iş performanslarının ise yüksek olduğu görülmüştür. Örgütsel bağlılığın ve iş motivasyonunun iş performansı üzerinde belirleyici bir etkiye sahip olduğu saptanmıştır. Örgütsel bağlılık iş motivasyonu üzerinde de belirleyici bir etkiye sahiptir.Çalışanların örgütsel bağlılıklarının, iş motivasyonlarının ve iş performanslarının kontrol değişkenlerine (demografik özellikler) bağlı olarak değişip değişmediğini belirlemek için T-testi ve Anova varyans analizleri yapılmıştır. Bulgular, bağlılık, motivasyon ve performans değişkenlerinin kontrol değişkenlerine bağlı olarak değiştiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Hotel Business which is in the service sector is very important in the national economy. In the hotel enterprises, the employees? organizational commitment, work motivation and job performance, factor the the enterprises? success. Especially in the service sector, ?the human? mostly determines the quality of the product. The performance of the organization is highly determined by the employee?s commitment to their organizations, their willigness about their jobs and their performance. Thus, the organizations seeking to obtain the competative advantage have to give importance to their employees? organizational commitment, work motivation and job performance.In this study, for the employees working in the hotel enterprises, the levels of organizational commitment, work motivation and job performance and the relationships to each other are studied.In the study, as a research unit, the hotels with five stars which have been situated in Antalya region are selected. The study was realised during the date November 2007 and 402 employees working in those 20 hotels were obtained. Required data for the research are obtained by the questionnaire. The objective of the research is to identify the levels of organizational commitment, work motivation and job performance, and if there is an effect of the organizational commitment and work motivation on the job performance.The data collected by the questionnaire are analysed by using the packet proggram SPSS 13. In the statistical analyse, correlation analyse, regression analyse, T-test and Anova variance analyse are used.According to the result of the study, the level of the employeess? organizational commitment and work motivation is medium and the level of their job performance is high. There is a significant effect of the organizational commitment and work motivation on the job performance. And, there is a significant effect of the organizational commitment on the work motivation.In order to find out if the levels of the organizational commitment, work motivation and the job performance change according to the control variables (demographic characteristics), T-test and Anova variance analysis are done. Findings show that the variables commitment, motivation and performance change according to the control variables.